Morningstar Sustainalytics: Compania în care îți antrenezi și cunoștințele tehnice, și pasiunea pentru sustenabilitate

28.03.2023

Morningstar Sustainalytics este o companie care se concentrează pe sustenabilitatea și responsabilitatea socială corporativă, având ca misiune furnizarea de informații esențiale pentru a ajuta investitorii să ia decizii bine informate și sustenabile.

Am stat de vorbă cu Sorin Avram, Senior Director, Data Services, care ne-a dezvăluit în interviul său că există un numitor comun al echipei sale de care este foarte mândru: pasiunea pentru sustenabilitate. Citește articolul și descoperă de ce Morningstar Sustainalytics este un cadru de muncă ideal pentru cineva care este deopotrivă pasionat de tehnologie și animat de dorința de a se implica pozitiv în societate.

1. Ce produse dezvoltă departamentul ICT Sustainalytics?

Sustainalytics dezvoltă o gamă de produse menite să ajute clienții să înțeleagă și să gestioneze riscurile de sustenabilitate asociate cu investițiile lor.

Produsele digitale dezvoltate de către departamentul ICT acoperă o gamă variată de nevoi precum colectarea și analiza datelor de sustenabilitate, validarea și publicarea produselor, cât și aplicații software destinate integrării cu sistemele client.

Aș menționa câteva categorii de produse ce se disting prin funcționalități și tehnologii specifice:

- Platformele de analiză – sunt aplicații complexe menite colectării și procesării indicatorilor de sustenabilitate specifici companiilor cu capital public, ce folosesc tehnologii precum AngularJS, .NET Core și SQL.

- Bazele de date de produs – reprezintă dezvoltări SQL/pgSQL specifice dataset-urilor derivate, ce se remarcă printr-un efort redus de implementare (time-to-market) și mentenanță.

- Data lake – un middleware destinat validării și stocării tuturor seturilor de date publicate de către echipele noastre, bazat pe tehnologii precum AWS Athena, ce suportă toate procesele specifice ciclului de viață al datelor.

- Aplicații pentru integrarea cu sistemele client – Sustainalytics pune la dispoziția clienților săi diferite soluții pentru integrarea și consumul datelor cum ar fi:

- API-uri

- Aplicații web

- Servicii datafeed pentru generarea și livrarea rapoartelor pe serverele client FTP

- Tehnologii folosite: .NET Core , C#, Angular, PrimeNG, PostgreSQL, AWS Athena, AWS Fargated, Azure pipelines pentru CI/CD.

Menționez că toate serviciile dezvoltate în cadrul Morningstar Sustainalytics se bazează pe infrastructura celor mai importanți furnizori de servicii cloud, cum ar fi Amazon, Microsoft etc.

2. Ce inovații a adus Sustainalytics în ESG Research?

Sustainalytics este un furnizor de top la nivel mondial în domeniul ESG care oferă cercetare, evaluări și date pentru a ajuta investitorii să ia decizii informate despre performanța sustenabilității companiilor.

Cercetarea companiei este utilizată de managerii de investiții, proprietarii de active și alți participanți ai pieței financiare pentru a evalua riscurile și oportunitățile asociate cu factorii ESG și pentru a integra considerațiile ESG în procesele lor de investiții.

Una dintre provocările majore ale acestui domeniu este volumul imens de informații ce trebuie căutate, aduse și procesate, cât și varietatea largă a surselor acestor informații (companii, burse, autorități financiare, ONG-uri, media). Pentru a răspunde acestei provocări, echipele noastre au investit în inovație digitală, construind tehnologii și capabilități bazate pe big data și machine learning, care ne ajută să căutăm și să extragem informația ESG relevanță pentru investitori.

3. Care este profilul angajatului ICT Sustainalytics?

Principalele calități ale colegilor din Morningstar Sustainalytics sunt colaborarea, capacitatea de a lucra în echipă și adaptarea la un mediu dinamic. Apreciem comunicarea eficientă și perseverăm în a ne îmbunătăți procesele și organizația.

În același timp, colegii noștri doresc să experimenteze și să performeze indiferent de domeniul de activitate: programare, testare, analiza sau managementul proiectelor. Această caracteristică a colectivului Sustainalytics este recunoscută și susținută prin programele de dezvoltare profesională, career path și training.

Avem nenumărate cazuri de evoluții ale unor colegi care au început în roluri de implementare sau testare și în prezent conduc echipe cross-funcționale de 20-30 oameni. Apreciem mediul de lucru deschis, prietenos, în care putem apela la suportul colegilor cu orice ocazie. Colaborarea, ambiția și performanța fac parte din ADN-ul echipei noastre; continuăm să le căutăm în rândul viitorilor colegi și să le cultivăm în cadrul departamentului de tehnologie.

Tehnologiile utilizate sunt larg răspândite în mediul digital: .NET, SQL, Python, Angular precum și instrumentele de dezvoltare software, cum ar fi Gat, JIRA sau Visual Studio. De asemenea, utilizăm metodologii de proiect hibride, Agile sau Waterfall în funcție de proiect.

Aș mai adăuga o calitate comună echipei noastre: pasiunea pentru sustenabilitate. Înțelegerea și aplecarea asupra problemelor curente ce afectează mediul înconjurător și societatea sunt reflectate nu doar în produsele și serviciile create de colegii noștri, ci și în mediul de lucru, respectiv suportul organizației pentru diferite programe de voluntariat sau organizații non-profit.

Ești pasionat de tehnologie? Vrei să te implici pozitiv în societate?

Fă un pas smart în carieră! Încearcă Morningstar Sustainalytics, angajatorul care pune accentul pe dezvoltarea și ascensiunea profesională a oamenilor săi. Hai pe pagina lor de companie de pe Undelucram.ro și descoperă ce beneficii te-ar aștepta dacă ai deveni parte din echipă.