Multinationalele ii testeaza pe tineri sa vada daca stiu LIMBA ROMANA

31.05.2012
Multinationalele ii testeaza pe tineri sa vada daca stiu LIMBA ROMANA

Inainte sa ii testeze cat de bine cunosc engleza si alte limbile straine, multinationalele care angajeaza tineri absolventi le dau acestora teste de limba romana.

Universitatile romanesti nu formeaza tineri care sa fie suficient de bine pregatiti la integrarea pe piata muncii, a declarat Vasile Iuga, Managing Partner al firmei de consultanta PwC Romania, in cadrul conferintei "CEO Survey" organizate de Ziarul Financiar si PwC.

"Ce ne vine din universitati nu este ceea ce ne trebuie in companie, o firma ca a noastra ii testeaza, de regula, la chestiuni de specialitate. Ei bine, noi am ajuns sa ii testam si la limba romana, pentru ca ceea ce iese din invatamant a scazut in calitate", a spus seful multinationalei de consultanta.

De altfel, potrivit unei anaize Realitatea.net, firmele din Romania NU VOR cu niciun pret sa angajeze absolventi, cu toate ca statul roman le plateste acestora o parte din salariu si le scuteste de plata contributiilor sociale.

Statul roman si-a propus sa incadreze in 2012 nu mai putin de 8.180 de tineri absolventi prin subventionarea locului de munca, dar nu a reusit sa-i convinga pe angajatori decat in proportie de 9% (!) in primele 3 luni ale anului, potrivit unui raport ANOFM.

In primele trei luni din 2012, angajatorii romani au incadrat 750 de absolventi, doar 50% fata de perioada similara a anului trecut (!), cand s-a realizat incadrarea a 1.460 persoane.

Motivul: lipsa de pregatire elementara a tinerilor absolventi si reticenta angajatorilor de a se "lega" cel putin 2 ani de oameni in care trebuie sa investeasca serios pana sa devina productivi.

Găsește-ți job