Munca la negru, sancționată masiv de Inspecția Muncii

06.05.2017
Munca la negru, sancționată masiv de Inspecția Muncii

Sursa foto: Specialarad.ro

În doar cinci zile de controale efectuate la agenții economici din întreaga țară, Inspecția Muncii a sancționat în ultima săptămână din aprilie un număr de 1458 de angajatori din total de 3901 de controale efectuate.

Potrivit organului de control, cele mai multe sancțiuni au fost cauzate de munca la negru. Din totalul de 932.000 de lei în amenzi date, 650.000 au fost pentru această abatere. Și totul doar în intervalul 24-28 aprilie.

Cele mai des întâlnite abateri ale angajatorilor au fost folosirea de personal fără forme legale și abateri de la securitatea muncii. În cinci cazuri au fost chiar făcute propuneri de cercetare penală pentru primirea la muncă a mai mult de cinci persoane fără contract individual de muncă.

Inspecția Muncii precizează că aplicarea sancțiunilor nu este un scop în sine ale acestor controale și promite să continue acțiunile de conștientizare a riscurilor și de informare a angajaților cu privire la drepturile lor.

"În acord cu eforturile Organizației Internaționale a Muncii de diminuare a numărului victimelor din accidentele de muncă prin îmbunătățirea capacității de a colecta și a utiliza date de securitate și sănătate în muncă fiabile, instituția noastră depune eforturi pentru a îmbina eficient măsuri de prevenire cu prevederile legale în vigoare, astfel încât siguranța lucrătorilor să nu aibă de suferit”, spune Dantes Nicolae Bratu, inspector general de stat la Inspecția Muncii.

Legislative