Munca, taxată agresiv în România

01.08.2016
Munca, taxată agresiv în România

Salariatul mediu produce cu 1.250 euro pe an mai mult decât un bulgar, dar rămâne doar cu 50 euro în plus. Restul ia statul.

România se află printre statele europene care taxează cel mai agresiv munca salariaților, concurând la acest capitol cu economiile bogate, deși are cel mai scăzut salariu mediu, alături de Bulgaria. Țara vecină aplică, însă, una dintre cele mai reduse rate de taxare și, din acest motiv, când vine vorba de salariul „în mână”, avantajul românilor se topește în conturile statului. De exemplu, salariul complet mediu anual al unui român (cu toate contribuțiile) este cu 1.248 euro mai mare decât al unui bulgar, însă câștigul  net se subțiază drastic, rămânând doar 50 euro în plus.

Datele reies din studiul „Povara impozitării pentru angajatul mediu” al Institut Economique Molinari, publicat la sfârșitul lunii trecute.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Legislative