Normele de aplicare ale insolvenței persoanelor fizice, aprobate

11.06.2017
Normele de aplicare ale insolvenței persoanelor fizice, aprobate

Guvernul a aprobat vineri normele metodologice de aplicare a insolvenței persoanelor fizice, definind astfel modul în care se vor desfășura ședințele de conciliere, cum se va realiza comunicarea cu debitorul și creditorii, tipurile de onorarii pentru administratorul procedurii și lichidator, precum și cuantumul minim și maxim al acestor onorarii.

Potrivit legii, vor putea să solicite insolvența, începând cu data de 1 august, când aceasta va intra în vigoare, toți cei care trimit, cu confirmare de primire, o cerere către comisia de insolvență la nivel teritorial.

Ședința de ascultare a debitorului va avea loc la 5 zile după primirea cererii de către comisie. Urmează verificarea creanțelor celor care au făcut cererea, ca mai apoi să se decidă sau nu intrarea acestora în insolvență.

Potrivit normelor aprobate, planul de rambursare ce se stabilește de către administrator trebuie să țină cont de următoarele elemente:

- valoarea coșului minim lunar de consum, stabilit în baza informațiilor primite de la Institutul Național de Statistică și/sau Institutul pentru Calitatea Vieții;

- particularități de ordin financiar, structura pieței forței de muncă;

- valoarea minimă a cheltuielilor profesionale și/sau de școlarizare;

- prețul utilităților, al alimentelor și al produselor de bază;

- componența și structura familiei debitorului, ținând cont și de persoanele aflate în întreținerea debitorului și a celor cu care conviețuiesc;

- existența unor situații speciale de sănătate, integritate fizică, dizabilități în cazul debitorului ori al persoanelor aflate în întreținere sau cu care conviețuiesc;

- cheltuielile minime legate de funcționarea și întreținerea unui vehicul indispensabil;

- cheltuielile minime necesare pentru creșterea, îngrijirea și educarea copilului aflat în întreținerea debitorului, raportat la vârsta copilului;

- exigențele minimale ale unei locuințe convenabile pentru debitor și persoanele aflate în întreținerea sa sau cu care conviețuiește.

Legislative