O școală de IT își plătește studenții să participe la cursuri

06.06.2017
O școală de IT își plătește studenții să participe la cursuri

Goana după talente în domeniul IT face ca acele companii care activează pe această piață să vină cu tot felul de idei pentru a-și asigura accesul la cel mai buni specialiști în anii care urmează. Este și cazul companiei americane Revature, al cărei bootcamp anunțat săptămâna trecută se anunță a fi o noutate absolută.

Pe cuprinsul mai multor state americane, Revature va deschide în curând școli de programare și îi va plăti pe cei care vor participa la cursuri cu salariul minim pe economie, adică în jur de 7 dolari pe oră.

Cursurile durează 12 săptămâni, cu câte 40 de ore pe săptămână, ceea ce înseamnă că pe lângă faptul că vor învăța Java sau managementul datelor, cursanții vor câștiga pe durata bootcampului peste 3.300 de dolari.

Evident, există și o condiție pentru ca cei care vor participa la cursuri să poată primi acești bani, iar condiția aceasta presupune ca absolvenții să încheie contracte de muncă exclusive cu Revature pe o durată de doi ani. Salariile pe care acești angajați le vor câștiga pe perioada contractelor vor fi situate între 50.000 și 65.000 de dolari pe an.

Cum Revature este o companie care oferă servicii de externalizare, noii angajați vor fi trimiși să își desfășoare activitatea în cadrul companiilor partenere, care pot fi bănci, asiguratori sau retaileri.

Employer branding