Obiectivele neclare, principalul factor de stres al angajaților în domeniul IT

24.07.2017
Obiectivele neclare, principalul factor de stres al angajaților în domeniul IT

Prin definiție un domeniu de activitate extrem de solicitant, sectorul IT își solicită oamenii poate mai mult decât alte activități umane ale timpului. Factorii de stres sunt mai numeroși, mai presanți si au efecte mai repede asupra angajaților.

Rugați de către compania Comparably să facă un top al celor mai mari factori de stres din domeniul lor, lucrătorii din IT au dat răspunsuri surprinzătoare. Nu termenele limită, sau proiectele complexe, sau erorile de tot felul îi presează pe cei mai mulți angajați, ci obiectivele neclare.

42% dintre participanții la studiu spun că a nu ști exact ce trebuie să facă este lucrul care îi afectează cel mai mult. Pe locul doi, pentru 16% dintre respondenți, se află managementul defectuos, iar pe trei, la egalitate, naveta între domiciliu si locul de muncă.

Răspunsurile date de participanți sunt identice indiferent de departamentele în care aceștia lucrează, dar si în cadrul diferitelor grupe de vârstă. Acest lucru arată faptul că, cel puțin în acest domeniu, a avea un scop bine definit al muncii depuse este un element de importanță maximă.

Misiune Echilibru Despre meserii

Daniel P.