Studiu: Performanţa în muncă dictată mai degrabă de dezvoltarea creierului decât de recompense

29.09.2016

Oamenii nu muncesc mai bine dacă sunt recompensaţi, nu pentru că nu vor ci pentru că nu le permite creierul arată cel mai nou studiu în domeniul neuroștiinței realizat pentru Chartered Institute of Management Accountants (CIMA). Aşadar angajații și-ar putea irosi eforturile, iar angajatorii ar putea eșua în încurajarea îmbunătățirii performanței din cauza limitelor intrinseci ale creierului uman.

Cercetători de la Școala de Management a Univeristății Erasmus din Rotterdam și de la Universitatea din Ljubljana (Slovenia) au măsurat și analizat activitatea cerebrală a participanților, utilizând imagistica prin rezonanță magnetică, în timp ce aceștia realizau o serie de sarcini în fața computerului menite să măsoare capacitatea de a evalua informațiile sub presiunea timpului sau în prezența diferitelor elemente de distragere a atenției. Cercetătorii au analizat situațiile în care managerii au primit o recompensă financiară pentru rapiditate și acuratețe, dar și un scenariu diferit, în care managerii erau supuși presiunii sociale pentru a avea performanțe bune. Studiul a descoperit că, în timp ce stimulentele financiare și presiunea socială determină oamenii să muncească mai mult, performanța lor nu pare să se îmbunătățească în cazul activităților care necesită vigilență și atenție.

Întreg articolul poate fi citit accesând sursa.

Studii Echilibru Planificare carieră