Practicile economice ilegale au însumat 22.4% din PIB in 2016

09.06.2017
Practicile economice ilegale au însumat 22.4% din PIB in 2016

Așa numită economie subterană, care include munca la negru, frauda fiscală și desfășurarea de activități economice fără forme legale au totalizat anul trecut aproximativ 38 de miliarde de euro, adică 22.4% din produsul intern brut (PIB).

Astfel arată datele obținute de news.ro de la Institutul National de Statistică (INS), înainte ca instituția sa definitiveze cifrele referitoare la anul 2016. Valoarea menționată este mai mare decât cea raportată pentru anul 2015 și vine pe fondul unei creșteri economice de 4.8 %,

Cele 22 de procente includ, pe lângă practicile enumerate mai sus, și sumele provenite din alte activități ilegale aducătoare de venituri ca traficul de droguri sau prostituția.

Datele pentru 2015 sunt semidefinitive, cele pentru 2016 și primul trimestru al acestui an sunt provizorii. În general, revizuirile în plus sau în minus nu au fost mai mari de 0,2 puncte procentuale,” a declarat pentru news.ro directorul general al Direcției Generale de Conturi Naționale și Sinteze Macroeconomice al INS, Adriana Ciuchea.

Aceste date obtinute de INS referitoare la economia subterană fac parte din statisticile oficiale de trei ani, ca urmare a adoptării unei directive europene.

Economic