Pregătește-te de un 2023 fabulos folosind lecțiile din 2022

29.12.2022
Pregătește-te de un 2023 fabulos folosind lecțiile din 2022

De ce rezoluțiile pentru Noul An sunt o mare prostie ?

Mă las de fumat

Mă apuc de sport

Mănânc sănătos

Citesc mai mult

Îmi cresc veniturile: negociez o mărire de salariu și-mi caut activități suplimentare

Nu mai pierd timpul pe Facebook și TikTok

Stau mai mult cu familia

Cât de cunoscute îți par angajamentele pe care tocmai le-ai citit?

Noul An este, în general, un moment prielnic pentru promisiuni și angajamente.

Probabil că ți s-a întâmplat și ție ca, la cumpăna dintre ani, să iei o foaie, un pix și să-ți faci o listă cu ceea ce vrei să transformi în viața ta.

Dacă nu ai luat foi și nu ai scris nimic pe listă, poate că ai stat, pur și simplu, și te-ai gândit la ce vrei să faci cu viața ta în anul care vine.

În general, atunci când Noul An își face apariția, iar Dan Negru se instalează la TV, oamenii simt nevoia să se reînnoiască într-o formă sau alta.

Consecințele reînnoirii se văd cu ochiul liber chiar din primele zile ale lunii ianuarie:

- în parcuri și pe alei apar suspect de mulți oameni alergând, cu toate că e 6 dimineața și afară e un frig de crapă pietrele;

- sălile de forță devin neîncăpătoare;

- comenzile de cărți cresc, iar curierii au de livrat în preajma Bobotezei mai mult Seth Godin, Brian Tracy, Yuval Noah Harari;

- webinariile și cursurile online de dezvoltare personală gem de înscriși în luna ianuarie pentru că The New Me și-a luat angajamentul că va învăța mai mult;

- salatele cu creveți zburdă din casă în casă prin comenzi online, iar shaormeriile o lasă un pic mai moale la început de an. ☺

Frigul trece, căldura vine, iar ghioceii ies timid de sub zăpadă.

Energia primăverii aduce cu ea o scădere de elan în consecvența noastră:

- sălile de forță se golesc încet;

- dezvoltarea personală își ia o mică pauză;

- rutinele și obiceiurile vechi se reinstalează treptat, deși ne-am promis solemn cu șampania în mână că ne vom dezbăra de ele;

- rămânem în continuare poporul care citește în medie o singură carte pe an.

Când văd entuziasmul din ianuarie, îmi imaginez un boxer care atacă frenetic în primele reprize.

E plin de energie, dar de la jumătatea meciului încolo, își dă singur knockout pentru că e obosit și abia mai stă pe picioare.

Există un motiv simplu pentru care rezoluțiile nu funcționează: noi, atunci când le facem, tindem să punem presiune pe noul an și să îl încărcăm pe El cu responsabilități.

Practic, ne absolvim de orice răspundere și vină.

Rezoluțiile devin pentru noi un mic antidepresiv pe care-l administrăm în timp ce stăm aplecați ușor peste farfuria cu boeuf și ouă umplute.

Dacă noul an chiar ar fi o persoană, așa cum încercăm să ni-l imaginăm, el ar purta încă din prima zi povara unor așteptări enorme care vin din partea noastră. El ar căra toate așteptările pe spatele său încovoiat, dar în final s-ar prăbuși sub presiunea greutății lor.

În rândurile de mai jos aș vrea să-ți spun 3 motive pentru care rezoluțiile nu funcționează și cu ce le poți înlocui.

Motivul 1. Dacă rezoluțiile erau importante pentru tine le făceai deja

Mulți dintre noi visăm să devenim performeri în noul an, dar uităm un lucru esențial:

performanța are ancoră în valorile noastre profunde, adică în ceea ce ne pasionează și facem spontan ca să devenim mai buni.

Sportivi ca Simona Halep și David Popovici nu au nevoie de rezoluții ca să se antreneze mai mult în anul care vine.

Ei se duc la antrenamente natural. Nu pot concepe organic să treacă vreo zi în viața lor fără să facă ceva ca să devină campioni. Ei își trăiesc, pur și simplu, pasiunea și valorile.

Dacă anul acesta ai citit puțin, te-ai mișcat puțin, înseamnă că cele două tipuri de activitate nu au fost importante pentru tine.

Iată de ce contează mult, înainte să-ți iei angajamente, să vezi ce e cu adevărat important pentru tine: nu rațional, ci emoțional.

Pe ce îți cheltui banii?

Cu ce-ți ocupi timpul?

Despre ce-ți place să vorbești cel mai mult atunci când ești cu prietenii și ai o bere în față?

Iată doar o mică parte din întrebările care te pot ajuta să vezi ce valori ai tu, de fapt.

Dacă ai stat mult pe Facebook și ai cheltuit bani pe ieșiri cu prietenii în oraș, dacă vorbești mult despre amici, cunoscuți și relații, atunci sunt șanse mari ca tu să fii un people person, iar aici e esența ta.

Prin urmare, orice angajament care te va forța să stai singur, departe de oameni și conversații ar putea să nu reziste.

Dacă vrei progrese în noul an, atunci leagă-le de cine ești tu cu adevărat și fii autentic.

Motivul 2. Te concentrezi pe ce NU ai, iar din ce nu ai, nimic nu poate crește

Petrecem mult timp de Anul Nou gândindu-ne la ce NU am făcut, dar uităm să privim spre rezultate și realizări pe care le-am avut deja, fie ele cât de mici.

Probabil că și pe tine te-au dat părinții la meditații când erai elev, mai ales în preajma bacalaureatului.

La ce materii îți amintești că ai luat ore particulare?

Erau acele discipline la care erai bun, performai ușor, luai 10, sau primeai meditații la obiectele în care aveai rezultate slabe?

Mulți părinții au tendința să-i corecteze copilului defecte, greșeli, în loc să-i stimuleze calități și zone de performanță.

Moștenim tiparul și facem la fel cu noi înșine. Ne obsedează defectele și ignorăm calitățile.

Dacă vrei să performezi în noul an, aruncă-ți privirea pe zonele în care ai evoluat deja, pentru că acolo potențialul de creștere e mult mai mare.

Motivul 3. NU te pui pe tine în centrul planificării

Imaginează-ți că vrei să plantezi un puiet de arbore. Puietul are tulpină, ramuri și frunze, dar nu are rădăcini. Va sta oare în pământ?

Dorințele și aspirațiile tale sunt tulpina și ramurile, însă rădăcina ești tu.

Orice discuție despre ceea ce vrei ar trebui să pornească de la cine ești acum:

- credințele tale;

- temerile pe care le ai;

- experiența pe care ai acumulat-o;

- ce vrei să schimbi;

- ce crezi tu despre tine.

Dacă înțelegi deja că un om performant este în primul rând AUTENTIC și se cunoaște bine pe el însuși, aș vrea să te las la final cu 4 întrebări care te pot ajuta să crești profesional în 2023.

Întrebările îți pot fi de folos dacă ai în plan o reprofilare, un avans în carieră sau pur și simplu ai vrea să faci ceva ce să te împlinească.

1. Ce preocupări diferite vreau să am anul viitor pe vremea aceasta?

Te rog concentrează-te pe verbul vreau, nu trebuie. Nu-ți impune să faci ceva ce nu îți vine să faci în mod natural, ci gândește-te la ce ai dori să încerci.

Probabilitatea să reușești din dorință, nu obligație e mult mai mare.

2. Ce fel de prieteni vreau să am anul viitor?

Vrem nu vrem, suntem media celor mai importante 5 persoane din viața noastră.

Iată de ce anturajul poate să ne fie, după caz, înger sau demon în ceea ce ne propunem să facem.

Gândește-te la acei oameni care te pot impulsiona să crești și identifică-i pe cei care îți pun frâne în evoluție, chiar dacă nu o fac intenționat sau conștient.

Când știi cine îți sunt oamenii - accelerator și oamenii - frână, deciziile sunt clare.

3. Cu cât vreau să-mi cresc valoarea pe oră anul viitor și ce sunt dispus să fac?

Oamenii săraci își calculează banii cu luna pentru că cele mai importante cheltuieli din viețile noastre se fac pe facturi lunare: gaz, curent, diverse abonamente.

Oamenii bogați calculează cu anul și cu ora.

„Câștig într-un an X euro, iar o oră în care muncesc și livrez ceva costă y euro.”

Fă acest exercițiu care-ți poate schimba percepția și raportarea la bani:

- Cât ai vrea să câștigi pe an ca să fii fericit?

- Cât ai vrea să fii plătit pe oră atunci când muncești?

4. În ce vreau să devin expert în anul care urmează?

E important să ținem minte în fiecare zi că acolo unde alocăm timp vom deveni, într-un final experți pentru că expertiza are nevoie de mult timp.

Iată de ce, dacă te uiți mult la Netflix, vei deveni expert în filme pe Netflix. Dacă mergi constant în restaurante și baruri, devii expert în recomandări de localuri.

Identifică-ți, deci, zonele în care vrei să câștigi expertiză și învestește acolo timp.

La final, aș vrea să rămâi cu ideea că noul an ar trebui să fie despre tine și omul care vrei să devii, nu acțiunile pe care te gândești să le faci.

Oamenii performanți sunt autentici și din identitatea lor vin acțiuni, rezultate și consecințe.

Sunt curioasă le final să-mi spui care dintre întrebări ți-a folosit cel mai mult. ☺

Te rog lasă-mi un comentariu sub articol și împărtășește-mi.

Despre autoare

Raluca Culda este systemic coach și autoarea programului Reinventează-te.

Are formare profesională în psihologie, consiliere familială și de cuplu, NLP și cercetări în domeniul psihogenealogiei.

Misiunea Ralucăi e să susțină oamenii să strălucească.

Mai multe despre cursurile, proiectele și programele educaționale ale Ralucăi afli pe site-ul ei.

Ghid Echilibru Comportamentul uman Human behavior Motivație și vocație

Raluca Culda