Premii din partea PMB pentru elevii care au luat nota 10 la bacalaureat

08.07.2017
Premii din partea PMB pentru elevii care au luat nota 10 la bacalaureat

Primăria municipiului București a anunțat că va oferi, prin intermediul Centrului de Proiecte Educaționale și Sportive (PROEDUS) premii pentru elevii din capitală care au obținut nota 10 la examenul de Bacalaureat.

Potrivit primarului Gabriela Firea, premiile vor consta în diplome In Honoris, tabere internaționale dar și bani. Vor beneficia de aceste stimulente și șefii de promoție din liceele bucureștene. Modalitatea prin care cei interesaţi vor accesa aceste premii nu a fost încă anunţată.

"Acest eveniment are ca scop recunoasterea efortului, rezultatelor si valorii elevilor bucuresteni care au obtinut note de exceptie la bacalaureat si evaluarea nationala, precum si sefilor de promotie din liceele bucurestene." a declarat Gabriela Firea.

"Ne dorim astfel sa onoram rezultatele de exceptie inregistrate de acesti elevi in anul scolar care tocmai a trecut si sa le aratam cat pretuim eforul pe care l-au depus zi de zi. Trebuie sa ne pretuim valorile si sa facem tot ce ne sta in putinta sa le aratam ca munca lor este recunoscuta si rasplatita".

Potrivit datelor oferite de Ministerul Educaţiei referitoare la examenul de bacalaureat recent încheiat, în Bucureşti rata de promovabilitate a fost de 74 %. La nivel naţional au fost înregistrate 97 de medii de 10. Doar 9 sunt în capitală.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Motivație și vocație

Daniel P.