Premiu pentru România la Global Inclusion Awards

08.05.2017
Premiu pentru România la Global Inclusion Awards

Sursa foto: Childfinanceinternational.org

Țara noastră a fost premiată săptămâna trecută la Global Inclusion Awards la categoria proiecte de educaţie financiară destinate copiilor şi tinerilor, progresele României în domeniul diminuării excluziunii financiare prevalând în fața celor din țările concurente Azerbaijan, Georgia, Letonia și Rusia.

Potrivit comunicatului oficial de presă emis de Autoritatea pentru Supraveghere Financiară (ASF), premiul a fost oferit României de către Child and Youth Finance International  mulțumită proiectelor derulate de ASF, Banca Națională a României și Ministerul Educației Naționale.

“Această distincţie, care ne onorează foarte mult, reprezintă o recunoaştere a calităţii proiectelor dezvoltate la nivel de ţară, printre care se remarcă şi cele iniţiate de ASF în ultimii ani. Ne bucurăm că, alături de Banca Naţională a României şi de Ministerul Educaţiei Naţioanle, contribuim la fundamentarea unor direcţii strategice în domeniul educaţiei, cu efecte benefice pe termen lung”, spune Cornel Coca Constantinescu, Prim–Vicepreşedintele ASF.

Pentru viitorul apropiat, ASF promite să continue eforturile de educare a tinerilor în domeniul financiar prin diferite programe ce se desfășoară la nivel naţional, atât în învăţământul gimnazial, liceal, cât şi în cel universitar.

La începutul lunii mai, a fost de asemenea anunțat startul concursului de educație financiară Junior Achievement., un program care oferă sprijin financiar anumitor instituții de învățământ dacă un număr suficient de mare de elevi se înscriu și urmează gratuit cursurile de specialitate.

Fara categorie