Training financiar pentru tineri, bani pentru liceele din țară

01.05.2017
Training financiar pentru tineri, bani pentru liceele din țară

Competiția națională de educație financiară Junior Achievement intră în al cincelea an, promițând să aducă finanțări serioase pentru liceele din țară, în numele câștigătorilor. Tot ceea ce trebuie să faci pentru a participa este să te înscrii în training-ul online gratuit disponibil pe site-ul oficial al competiției.

Regulamentul este simplu și nu implică altceva decât înregistrarea pentru training a unui număr cât mai mare de susținători ai unei instituții de învățământ. Pot participa toți elevii de liceu cu vârste de peste 15 ani, absolvenți, profesori sau părinți.

Cei care se înscriu vor susține obligatoriu un liceu în această competiție. Pentru fiecare persoană care termină programul de training, unitatea respectivă va primi un punctaj. Liceul cu cel mai mare număr de absolvenți ai cursurilor online va primi un premiu în euro egal cu numărul de susținători, dar nu mai mare de 10.000 euro.

Câștigătorii vor fi anunțați la sfârșitul lunii mai, iar banii acordați ca premii vor putea fi folosiți de licee exclusiv pentru „modernizarea școlilor, dotarea laboratoarelor, a claselor, achiziția de echipamente sau de resurse educaționale. ”

La competiția anterioară, un număr de 50.000 de persoane au participat la programele de training. Un număr de 8 instituții de învățământ au fost declarate câștigătoare.

Oportunități joburi