Primul Centru de Excelență Booking Holdings din România: alătură-te echipei și hai să facem mai ușoară experiența celor care vor să descopere lumea!

19.10.2023

„Onboarding foarte bine pus la punct”, „atmosferă plină de entuziasm specifică unui start-up” și angajați încurajați zilnic „să exploreze, să-și materializeze ideile.”
Aceasta este experiența Centrului de Excelență Booking Holdings România din perspectiva lui Eugen Bănculescu, DevOps Manager în cadrul organizației. Despre stilul său de management, despre rolurile pentru care compania recrutează chiar în acest moment și despre cultura organizației, în interviul de mai jos:

Despre Intervievat. BIO. Povestea ta de carieră

1. Ce funcție ocupi în acest moment la Booking Holdings Romania?

În momentul de față sunt DevOps Manager în cadrul Centrului de Excelență Booking Holdings din București, în departamentul de Financial Planning and Analytics. Poziția este una hibridă în care, tehnic, mă ocup de arhitectură și de partea de DevOps a infrastructurii platformei Booking.com, mai exact, de data landing & staging, reporting & analytics, CI/CD. În același timp, sunt și people manager pentru data engineers și reporting analysts.

2. Povestește-ne despre background-ul tău profesional. Ce formare ai, în ce domenii ai lucrat până în prezent, ce pasiuni și hobby-uri te-au ghidat în carieră?

Din copilărie am fost pasionat de calculatoare; am fost norocos să am un frate cu 10 ani mai mare cu aceeași pasiune și, datorită lui, am luat prima oară contact cu un PC pe când aveam 4-5 ani. Am absolvit Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației, urmată de un master în Optoelectronică, în cadrul Universității Politehnica din București. Primul job a fost în industria telecom, unde m-am ocupat de monitorizarea serviciilor globale. După destule ture de noapte, mi-am făcut drum spre poziții interne de service engineer, însă tot în sistem de tip oncall. Când am simțit nevoia de schimbare, am decis să explorez IT-ul în lumea banking-ului, ca DevOps engineer. Am apreciat foarte mult cultura organizațională, modul de lucru agile, dar și rigiditatea și securitatea specifice unei infrastructuri financiare. Am rămas cu o pasiune pentru tot ceea ce înseamnă data management. Am menționat securitatea mai sus, iar următorul meu pas a fost spre CyberSecurity. Am încercat tot timpul, ca DevOps engineer, să explorez medii cât mai variate și provocatoare pentru că mi se pare foarte important să afli ce îți place să faci cu adevărat ca să ai succes. Cu acest gând am mers spre o companie de outsourcing ca Tech Lead, unde am putut explora și crește proiecte cloud din domenii precum food, auto, banking. Această diversitate și implicare atât tehnică cât și ca leadership și mentoring m-au recomandat pentru poziția pe care o ocup în momentul de față.

Despre companie. Organizația prin ochii tăi.

3. Cum a fost prima zi de job în Centrul de Excelență Booking Holdings din București și cum ai descrie parcursul tău până astăzi?

Prima zi la Booking Holdings a presupus un onboarding foarte bine pus la punct cu ajutorul colegelor mele din echipa de resurse umane. Pentru mine, prima zi a fost o poveste clară și eficientă, în care am aflat informațiile esențiale și am primit echipamentul cu ajutorul colegilor de la IT, care s-au asigurat ca noii veniți să aibă toate configurațiile și accesul necesar.
Încă din prima zi am rămas plăcut surprins de căldura oamenilor de aici, de atmosfera plină de entuziasm specifică unui start-up, lucru pe care personal îl ador.

În parcursul meu de până acum, am simțit foarte multă implicare, includere și susținere din partea tuturor colegilor. Deși Centrul de Excelență Booking Holdings din București este la început de drum, grupul Booking Holdings la nivel global este foarte mare și au fost multe informații pe care a trebuit să le înțeleg.

4. Ce ai găsit la Booking Holdings și nu ai găsit la nicio altă companie din care ai făcut parte?

Cred că pot sumariza asta în doar câteva cuvinte: o atmosferă de start-up în cadrul unei multinaționale. :)

Fun & games. Despre echipă.

5. Numește 3 ingrediente care te fac mândru că ești parte din această echipă. Alege unul și povestește-ne mai multe.

Angajament, implicare și entuziasm. Ar fi nedrept să aleg doar unul; ceea ce mă face cu adevărat mândru este mixul celor 3, în egală măsură.

6. Care este stilul tău de management?

Sunt o persoană care crede în oameni și în potențialul lor. Îmi place foarte mult citatul lui Samuel Beckett: „Try again, fail again, fail better.” Cum s-ar spune la noi cine nu muncește nu greșește. Așa că încurajez oamenii să exploreze, să-și materializeze ideile. Deși domeniul IT are o componentă foarte analitică, la fel de importantă este și componenta dinamică în care noi tehnologii apar constant, rezultatul multor greșeli ce culminează cu un succes, greșeli din care învățăm, altfel nu ne putem depăși condiția.

Tips & tricks + oportunități pentru candidații viitori.

7. Care sunt rolurile pentru care recrutezi în prezent și care sunt planurile/proiectele de viitor ale echipei tale.

În momentul de față căutăm Data Engineers și Reporting Analysts pentru a ni se alătura într-un mediu în cloud, unde folosim cele mai noi tehnologii precum Snowflake și DBT.
Data management a crescut foarte mult în ultimii ani, consider că este o arie foarte importantă ce trebuie securizată, prelucrată și analizată pentru a îmbunătăți performanța.

8. Ce primează pentru echipa ta în recrutarea unui candidat? Ce atribute apreciezi cel mai mult la un nou-venit?

Înainte de toate, transparența și comunicarea, pentru a fi atât un bun team player, cât și pentru a putea transpune lucruri tehnice pe înțelesul colegilor din departamentele de business. Profilul unui om tehnic s-a schimbat destul de mult în ultimii ani. Pe lângă abilitățile tehnice se pune accent pe capacitatea de comunicare, astfel încât know-how-ul și cunoștințele să poată fi împărtășite în echipă (ca senior către cei juniori, dar și ca junior să poți pune întrebările potrivite pentru a înțelege conceptele cât mai clar).

9. Ce le recomanzi candidaților care se gândesc să aplice la rolurile deschise?

Suntem o organizație în plină creștere, ne dorim să cunoaștem cât mai mulți candidați așa cum sunt ei: autentici. Ne dorim colegi curioși, ambițioși, cărora nu le este teamă de greșeli pe drumul către succes, dezvoltare.Procesul de recrutare are mai multe etape, astfel încât rolul să fie foarte bine înțeles de către candidat, să poată pune toate întrebările și să ia contact cu oamenii cu care va lucra.

Data Engineer sau Reporting Analyst? Hai să lucrezi cu cele mai noi tehnologii în primul Centru de Excelență Booking Holdings din România! Aplică pentru rolurile de Data Engineer și Reporting Analyst!