Problemele cu plata salariilor împing angajații să își caute alt loc de muncă

08.06.2017
Problemele cu plata salariilor împing angajații să își caute alt loc de muncă

Fie intenționat fie dintr-o simplă eroare, o întârziere a plății salariilor către angajați îi va împinge pe aceștia să înceapă căutările pentru un nou loc de muncă, arată un studiu recent al The Workforce Institute.

Potrivit rezultatelor studiului, citat de HR Dive, 49% dintre angajații care au răspuns la întrebările studiului au declarat că una, maxim două omisiuni legate de salariu au fost suficiente pentru ca ei să își actualizeze CV-urile.

Mai impulsivi din fire, bărbații reacționează mai prompt la problemele de acest gen, 29 % dintre ei chiar părăsind compania pentru care au lucrat. Femeile sunt ceva mai răbdătoare, în cazul lor procentul de demisii situându-se la 17%.

Se întâmplă acest lucru, spun autorii studiului, pentru că foarte mulți oameni trăiesc de la salariu la salariu, iar orice mică întrerupere sau întârziere a acestuia le poate afecta serios stilul de viață, plata ratelor sau a altor cheltuieli. 73 % dintre participanții la studiu au spus că au avut probleme cu plata ratelor din cauza erorilor legate de salariile lor.

Importanța periodicității și a dimensiunii predictibile a salariului sunt atât de mari pentru mulți dintre angajați încât de multe ori este suficientă o greșeală de pontaj din partea companiei pentru ca ei să se simtă direct afectați și să înceapă să cocheteze cu ideea de a părăsi compania.