Toți programatorii care generează minim 10.000 euro pe an vor fi scutiți de impozitul de 16%

27.06.2017

La sfârșitul săptămânii trecute a fost publicat în Monitorul Oficial un ordin care face lumină în ceea ce privește modul în care programatorii vor fi impozitați pe veniturile pe care le realizează. Potrivit textului, citat de ZF, vor fi scutiți de impozitul de 16% cu condiția să genereze cel puțin 10.000 de euro pe an.

Vechiul text lăsa loc de interpretări în ceea ce îi privește pe IT-știi care creează soluții IT pentru clienți finali, care nu le vor comercializa odată ce acestea sunt gata, dar și pe cei care asigurau mentenanța acestor sisteme.

Potrivit unei analize efectuate de Undelucram.ro care a luat în calcul contribuțiile utilizatorilor postate în ultimii 4 ani, un programator din România câștigă un salariu net care poate ajunge până la 16.000 de lei pe lună.

Ultima valoare înregistrată de către Institutul Român de Statistică (INS), aferentă lunii martie 2017, arată o medie a caştigului unui angajat in domeniul IT egală cu 5.880 RON. În 2016, salariile angajaților din IT au crescut cu 22% față de anul precedent, în timp ce în primele 3 luni ale lui 2017 se înregistrează o creștere de 9% an comparativ cu valorile acelorași luni din 2016.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Legislative

Daniel Pătrașcu