Proiect de lege pentru introducerea contractului de muncă la distanță

25.07.2017
Proiect de lege pentru introducerea contractului de muncă la distanță

Angajații care muncesc din alte locuri decât sediile companiilor pentru care sunt angajați ar putea beneficia de un nou tip de contract de muncă.

Potrivit unui proiect de lege anunțat de Ministerul Muncii, se are în vedere introducerea unui contract de munca la distanță de care să beneficieze cei care își desfășoară activitatea de oriunde folosind tehnologiile informatice, prin asa numitul tele- working.

Potrivit ZF, care citează proiectului de lege, scopul acestui contract este „flexibilitatea si adaptarea relațiilor de muncă la realitățile socio-economice actuale, in raport cu evoluția dinamică a pieței muncii.

Ministerul Muncii susține că în acest fel se vor stabili avantaje atât pentru angajat cât si pentru angajator. În cazul angajatorului, contractul va contribui la reducerea costurilor administrative sau cheltuielile cu utilități. În cazul angajatului reglementarea acestui tip de activitate va duce cel puțin la reducerea costurilor cu deplasarea.

În prezent, in Romania, contractele de muncă sunt condiționate de existența unui loc de munca pentru angajați. Este prevăzută si situația muncii depuse de la domiciliu, dar în aceste cazuri domiciliul este considerat loc de muncă.

Legislative

Daniel P.