RADET oferă salarii compensatorii angajaților care aleg să plece

05.05.2017
RADET oferă salarii compensatorii angajaților care aleg să plece

Sursa foto: Evz.ro

Aflată în plin proces de reorganizare, societatea RADET a anunțat la începutul săptămânii care sunt pachete financiare pe care este pregătită să le ofere angajaților care optează să părăsească voluntar organizația.

Într-un comunicat oficial, RADET a anunțat că va oferi celor care vor pleca, pe lângă salariile cuvenite la zi, și contravaloarea a maxim 19 câștiguri medii lunare din cadrul companiei.  Aceste compensații se vor oferi diferențiat, in funcție de vechimea în muncă a fiecărui angajat, cel mai mic pachet fiind de patru salarii compensatorii.

Sunt câteva condiții pe care angajații trebuie să le îndeplinească dacă vor să plece si să beneficieze de compensații. Este obligatoriu ca angajatul să aibă contract de muncă pe perioadă nedeterminată încheiat cu RADET București, dar si o vechime de minim trei ani, fără întrerupere, la locul de muncă. Toate cererile de terminare a contractelor trebuie depuse pana la data de 5 mai 2017.

Potrivit companiei, oferta a fost deja discutată și convenită cu sindicatul care îi reprezintă pe muncitorii săi. Nu a fost însă oferit un număr care să arate câți oameni vrea RADET să scoată de pe statele de plată.

„Măsura face parte din procesul reorganizării, pachetul fiind gândit cu responsabilitate socială, încadrat contextului economic generat de procedură insolventei si cu asigurarea cadrului necesar protecției angajaților,” declară Florin Mateita, reprezentant al firmei care se ocupă de insolventa RADET, Rominsolv.

Employer branding