Rata de ocupare în muncă în trimestrul 1 a fost de 61,2%

07.07.2017
Rata de ocupare în muncă în trimestrul 1 a fost de 61,2%

O scădere de 0,4% a fost înregistrată în trimestrul întâi al anului 2017 comparat cu ultimul trimestru al anului trecut în ceea ce privește rata de ocupare a populației în vârstă de muncă, a anunțat Institutul Național de Statistică (INS).

Procentul de 61,2 % de ocupare a fost raportat pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 15 și 64 de ani. Pentru intervalul 20-64 de ani, rata de ocupare este de 66,2 %, cu 3,8% mai puțin decât ținta propusă prin programul Strategia Europa 2020.

Pentru primele patru luni ale anului, INS a raportat că există puțin peste 8.8 milioane de persoane active în Romania, din care 481.000 de șomeri. Rata șomajului pe întreg trimestrul a fost de 5,5%, egală cu cea raportată în trimestrul anterior.

Tot săptămâna aceasta, INS a raportat pentru luna mai a anului o rată a șomajului în formă ajustată sezonier de 5.4%, în creștere cu 0.1 % față de cifrele raportate pentru luna aprilie.

Estimările INS referitoare la numărul de șomeri includ persoanele apte de muncă și a căror vărstă este cuprinsă între 15 și 74 de ani. Anul trecut în luna mai, numărul de șomeri era mult mai mare, respectiv 548.000 de persoane. Majoritatea, adică 74.4 %, sunt persoane cu vârste de peste 25 de ani.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Economic

Daniel P.