Rata șomajului în luna mai a fost de 5.4% (BIM)

06.07.2017
Rata șomajului în luna mai a fost de 5.4% (BIM)

Institutul Național de Statistică (INS) a raportat pentru luna mai a anului o rată a șomajului în formă ajustată sezonier de 5.4%, în creștere cu 0.1 % față de cifrele raportate pentru luna aprilie. Acest procent înseamnă că INS estimează la nivel național un număr de 478.000 de persoane care nu muncesc.

Estimările INS referitoare la numărul de șomeri includ persoanele apte de muncă și a căror vărstă este cuprinsă între 15 și 74 de ani. Anul trecut în luna mai, numărul de șomeri era mult mai mare, respectiv 548.000 de persoane. Majoritatea, adică 74.4 %, sunt persoane cu vârste de peste 25 de ani.

Metoda de calcul folosită de INS pentru raportarea numărului de șomeri urmează metoda Biroului Internațional al Muncii, după care se ghidează toate țările membre ale Uniunii Europene. Această metodă este diferită de cea utilizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), care nu ia în calcul decât numărul de șomeri declarați, care sunt înregistrați în evidențele sale.

Potrivit datelor ANOFM aferente lunii aprilie, numărul de șomeri înregistrați a fost de 380.000 de persoane, cu 170.00 de oameni sunt datele oferite de INS.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Economic

Daniel P.