Reorganizarea Telekom va afecta mai ales funcții de conducere

29.05.2017
Reorganizarea Telekom va afecta mai ales funcții de conducere

Zvonurile privind numărul de funcții afectate de procesul de reorganizare internă al Telekom încep să capete substanță. După ce la începutul anului se vorbea de câteva mii de locuri de muncă ce ar putea fi afectate, sindicaliștii Telekom au făcut publice, pe căi neoficiale, primele cifre rezultate din discuțiile cu conducerea societății.

Potrivit Hotnews, care citează surse din cadrul sindicatelor, vor fi eliminate din organigrama Telekom 156 de funcții de management. Pentru încă 200 de astfel de poziții, conducerea Telekom va desfășura o evaluare a activității, urmând a fi propuse managerilor respectivi funcții inferioare, sau concedierea, spun reprezentanții sindicatului SNTM.

În ceea ce privește celelalte societăți care fac parte din grupul Telekom, Germanos va fi cel mai puțin afectat, urmând să-și piardă 0.2% din numărul total de angajați. Societatea Sunlight va elimina 2 % din totalul de angajați, iar T Mobil va pierde cei mai mulți oameni, urmând să elimine 6 % dintre posturi.

Reorganizarea Telekom ar trebui să fie gata până la data de 1 iulie, iar sindicatele acuză faptul că societatea se grăbește să ceară tuturor angajaților să „semneze micșorări salariale, modificăti CM, acceptarea de poziții inferioare pentru ca să presare teamă în rândul salariaților și acordușl părților să devină facil.

În prezent, Telekom are puțin sub 7.000 de angajați, în toate firmele componente.

Employer branding