S-au crucit cand au vazut GAFELE cat casa din aceste CV-uri

15.07.2013
S-au crucit cand au vazut GAFELE cat casa din aceste CV-uri

Unii candidati la joburile vacante isi concep CV-uri iesite din comun pentru a atrage atentia angajatorilor. Altii o fac fara sa vrea, intrand la categoria "umor involuntar".

Managerii de resurse umane s-au crucit cand au vazut ce pot sa scrie unii oameni in CV-uri, potrivit unui sondaj realizat de site-ul Reddit.com. Pe lista celor mai aberante lucruri din CV-urile anului 2013 se numara:

- La categoria hobby, un candidat a scris: "Imi place sa zgaltai mesele ca sa simulez cutremure";

- Un alt candidat a trimis un CV in alb (cec in alb) insotit de o poza imensa cu el langa o limuzina de lux;

- "Pot sa fac 75 de flotari dintr-o rasuflare", a precizat un candidat in domeniul IT; a primit jobul, fiind mare cautare de IT-isti;

- O candidata a lasat multe spatii albe (a dat enter de 16 ori etc) ca sa scoata un CV de 7 pagini (a umplut cosul);

- Un CV continea in detaliu, pe 5 pagini, toate operatiunile din jobul de brutar de pizza, ca si cum erau responsabilitati de sine statatoare: pun aluatul pe tava, adaug sos de rosii, pun branza peste catch-up, adaug topping etc;

- Un candidat a trecut la "experienta profesionala" si postul de "verificator de himen" la o ferma de oi din Australia; angajatorul l-a intrebat cum de a avut o experienta atat de exotica, iar raspunsul a fost deconcentrant: "Am vrut doar sa vad daca imi citeste cineva CV-ul";

- Un CV avea desenat un accident de masina exact ca in formularele care se completeaza la sectia Accidente usoare de la Politie;

- Un alt CV avea o mentiune foarte importanta: "Va rog sa nu il sunati pe fostul meu angajator. Am avut o relatie cu el si am fost obligata sa demisionez ca sa ii salvez casnicia. Nu imi va da o recomandare corecta".

Resurse CV

24.07.2013

pt autor : Deconcentrant nu e egal cu Deconcertant

Sigur?

23.07.2013

Multe sunt fake and gay.

aleluia

22.07.2013

oricum in ziua de azi , angajatorul publica jobul care este disponibil ca asa il obliga legea si apoi sa vezi cv-uri , curg nenicaaaa , cu miile , si este angajat cine trebuie , ca doar este stiut de cand este publicat jobul.

andreica

20.07.2013

da\' ce poza are atasata articolul ... zici ca hr-ista aia se napusteste sa-i dea in cap, cu mapa CV-ului, candidatului.
Ce angajator normal la cap cheama la interviu niste \'exemplare\' care scriu asa ceva in CV-uri si ii mai si angajeaza ? Parafrazand zicala ""Cum e stapanul asa-i si sluga"" putem spune, cum e sluga asa-i si stapanul !

iasi

18.07.2013

\'merica, ce sa le ceri

treaz

18.07.2013

unii angajatori merita astfel de CV-uri originale!

unu\'

16.07.2013

Am citit si eu un cv in care candidatul mentiona ca a condus fara carnet . Mare ti-e gradina Doamne!

cosmin

16.07.2013

o sugestie: "catch-up" e ketchup de fapt, bai :)

chelu

16.07.2013

ce tare e aia cu imi place sa zgaltai masa :))))))