Salariul cel mai mare in 2016 a fost de 172.477 RON

25.04.2017
Salariul cel mai mare in 2016 a fost de 172.477 RON

Sursa foto: Dreamstime.com

Aproape 11.500 pachete de țigări, 2874 de sticle de whisky de calitate medie sau 17244 de kilograme de căpșuni. Sunt doar câteva dintre lucrurile pe care cel mai bine plătit angajat din România le-ar fi putut cumpăra anul trecut cu salariul pe o singură lună. Ori un apartament cu 3 camere în Militari.

Conform datelor oferite la solicitare News.ro de către Registrul General de Evidență a Salariaților, suma menționată mai sus a fost câștigul salarial cel mai mare al unui român anul trecut. Acesta, director general al unei companii de consultanță în afaceri, a obținut un venit lunar pe care un angajat cu salariu mediu l-ar fi adunat, fără să consume nimic, în puțin peste 6 ani și 4 luni.

Top 5 al celor mai mari salarii în 2016 este completat de un director de companie producătoare de mașini și utilaje (166.103 RON), de directorul unei firme din domeniul comerțului cu amănuntul (149.070 RON), de încă un director al unei firme de consultanță în afaceri (145.332 RON) și de conducătorul unei firme producătoare de biscuiți și pișcoturi (145.000 RON). Toate venituri menționate sunt, evident, brute.

Economic