SALARIUL iti poate creste dupa reducerea CAS. CE SUMA poti primi

23.09.2014
SALARIUL iti poate creste dupa reducerea CAS. CE SUMA poti primi

Reducerea CAS cu 5 puncte procentuale pentru angajatori, care va intra in vigoare de la 1 octombrie, ar putea declansa un intreg val de negocieri intre angajati si firme cu privire la nivelul salarial.

Masura legislativa ar putea sa duca la cresterea salariilor angajatilor cu circa 4% sau la majorarea investitiilor companiilor, cu impact asupra crearii de noi locuri de munca, scrie Ziarul Financiar.

Contributiile de asigurari sociale vor fi diminuate la angajatori de la 20,8% la 15,8% din salariul brut al angajatului.

Pentru un salariu de 2.000 de lei net pe luna, care presupune o cheltuiala totala a anga­jatorului (cu salariul, impozit si contributii) de 3.644 lei, daca angajatorul decide sa transfera scaderea CAS catre salariat, acesta va primi 143 de lei in plus la salariu.

CALCULATOR SALARIU CONFORM SISTEMULUI ACTUAL >>

Legislative

oliver

24.10.2014

la plusul de la salariu vor mai adauga evident ceva "de muncit" mai mult ca asa-i la noi iti dau iti mai cer/ iti cresc iti mai pun...

Status: Aprobat

Dragos

19.10.2014

Iar angajatorul in cele mai multe cazuri va pastra banii pentru el :)) Cum a fost si cu cresterea valorii bonului de masa, au facut tot cum a vrut.

Status: Aprobat