Se poate și din Vamă! Lucrează la Luxoft ca să lucrezi de unde vrei. Ep. 4

12.08.2021
Se poate și din Vamă! Lucrează la Luxoft ca să lucrezi de unde vrei. Ep. 4

Cât de open este spațiul de lucru când întrega lume este open-space-ul tău, cum tehnologia te ajută să faci față dorului de colegi și care sunt avantajele muncii remote de la pijamale-la birou? Citește interviul Monicăi Bungărzeanu, Analytics Specialist la Luxoft România și pătrunde în universul aparte al angajatului Luxoft.

1. De unde lucrezi acum și de cât timp te-ai instalat în această locație?

Am decis să lucrez din locul meu de suflet, Vama Veche, timp de zece zile. Am mai testat câte o zi-două și din alte locații, iar acum mi-am zis că e ocazia excelența să trec la nivelul următor de mobilitate. Cu siguranță voi călători mai des în perioada următoare și laptopul va fi nelipsit din bagaj.

2. Ce e diferit acum față de vremurile la birou? Care sunt avantajele? Care sunt dezavantajele și cum le faci față?

În mod evident, totul e diferit! De la a sări din pat direct la birou, în pijamale, la modul în care îmi organizez programul de lucru.

Mi se pare avantajos faptul că nu mai petrec timp pe drumul către birou și înapoi, că am flexibilitate în program atâta timp cât treaba e făcută, că pot lucra de oriunde. În continuare îmi lipsesc interacțiunile live cu colegii, mesele la cantină (de unde rezultă mai mult timp petrecut în bucătărie acum, ce poate fi atât un avantaj prin prisma mâncării mai sănătoase, cât și un dezavantaj pentru că necesită timp), pauzele de cafea. A, și mi-e dor să mă îmbrac ca pentru birou.

3. Ce te-ar determina să te întorci la birou, if all was possible in the world?

Recunosc că mi-e dor de colegi și de mediul de lucru de la Luxoft. M-aș întoarce la birou dar doar pentru o zi sau 2 pe săptămână.

4. Care e cea mai importantă lecție după un an de pandemie și lucru remote?

Ca orice se poate! Acum nici un angajator nu mai poate avea ca scuză faptul că lucratul de acasă reprezintă de fapt un chiul, pandemia a demonstrat că se lucrează bine și eficient de oriunde. Nu cred că se mai poate reveni la „normal" din punctul ăsta de vedere.

De asemenea, echilibrul mi se pare foarte important. Este foarte ușor să confunzi spațiul de lucru cu spațiul personal și de aici pot apărea diverse efecte secundare. Eu am trecut prin asta și am învățat că o bună organizare și păstrarea programului de lucru mă ajută să fiu mai echilibrată și să am timp pentru viața personală.

5. Cum simți că aduci tu valoare în echipa Luxoft?

Încă de la începuturile mele în Luxoft am avut parte de susținere și recunoaștere, lucru care mi-a dat încredere să îmi asum din ce în ce mai multe responsabilități și proiecte. Contribuția mea în echipa se reflectă prin calitatea muncii depuse și interacțiunea cu colegii de pretutindeni. Acest fapt se traduce prin a fi a go to person".
Pot spune că resimt această valoare prin încrederea și feedback-ul acordate de către colegi, manageri și clienți.

Cum ar fi să stai cu laptopul în vamă și să te gândești spre ce colț al lumii pleci să mai lucrezi în continuare? Se poate! Angajează-te la Luxoft. Găsește oportunitățile de job potrivite ție și aplică aici!