Statul ar putea folosi finanțarea mezanin pentru a ajuta IMM-urile

14.06.2017
Statul ar putea folosi finanțarea mezanin pentru a ajuta IMM-urile

Finantarea de tip mezanin, care este în același timp o modalitate de a atrage capital pentru dezvoltarea unei afaceri dar și sursă de finanțare pentru a achiziționa o societate, ar putea fi utilizată în viitorul apropiat de statul român.

Potrivit Rovanei Plumb, ministrul delegat pentru Fonduri Europene, România ar putea apela la acestă modalitate de finanțare pentru a ajuta firmele românești să se dezvolte iar, în caz că nu pot plăti creditul, să permită statului să preia firma respectivă pentru a evita închiderea ei.

Ministrul, într-un discurs ținut ăn cadrul conferinței dedicate împlinirii a 10 ani de Granturi SEE și norvegiene în România, spune că guvernul ar putea „face o creditare până la 50.000 de euro pe o perioadă de aproape 5 ani pentru o întreprindere mică și mijlocie.

Dacă în această perioadă nu se poate restitui de către societate creditul, el se transformă în aport la capitalul social. Vrem să sprijinim, nu să intre firmele în insolvență sau în faliment în urma accesării unui credit. Vrem să le sprijinim astfel încât, pe baza unui plan de dezvoltare, de restructurare, ele să poată să funcționeze. Altfel se creează șomaj, noi trebuie să menținem locurile de muncă,” spune Rovana Plumb potrivit realitatea.net.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Legislative