Statul suportă o parte din salariul studenților angajați în vacanță

01.06.2017
Statul suportă o parte din salariul studenților angajați în vacanță

Odată cu încheierea anului școlar, posibilitatea oricăriu angajator de a găsi forță de muncă proaspătă, chiar dacă sezonieră, crește. Din nefericire, nu foarte multe companii se înghesuie să dea de lucru elevilor și studenților pe perioada verii.

Pentru a-i stimula să o facă, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) a redeschis programul anual de stimulare financiară pentru companiile care angajează tinerii pe perioada vacanței.

Pentru fiecare elev sau student încadrat în muncă se va acorda suma de 250 de lei, pentru o perioadă de maxim 60 de zile lucrătoare. Această sumă va fi luată din contribuția de asigurări pentru șomaj datorată de angajator, iar diferenţa dintre stimulentul lunar acordat şi salariul realizat se suportă de către angajator din fonduri proprii.

Pentru a beneficia de aceste sume, firmele trebuie să încheie contracte de muncă, indiferent dacă pe periuoadă determinată sau nederminată. Mai trebuie de asemenea încheiată o convenție cu agenția de ocupare a forței de muncă de care aparțin.

Nu pot beneficia de acest sprijin companiile care încadrează elevi și studenți înainte de începerea oficială a vacanței, adică 16 iunie. Companiile interesate de acest program pot afla mai multe detalii accesând acest link.

Motivație și vocație