Străinii pot lucra în multinaționalele din România până la 3 ani, pe baza contractului de muncă existent

21.06.2017

Angajații din alte state care vin să lucreze în filialele din România ale multinaționalelor din care fac parte vor putea să își păstreze contractul de muncă în țara de origine pentru o perioadă de până la 3 ani, abia mai apoi fiind nevoie ca aceștia să fie angajați și pe teritoriul României.

Ordonanța care reglementează acest lucru a intrat în vigoare în luna martie, iar până în prezent un total de opt țări au implementat o lege similară, ca răspuns la o directivă europeană.

Potrivit EY România, pentru a beneficia de prevederile ordonanței, angajații străini care se transferă în România, sau lucrătorii ICT, cum sunt numiți, trebuie să îndeplinească o serie de condiții.

1. Transferul trebuie să aibă loc în cadrul aceleiaşi companii sau aceluiaşi grup de companii (companii afiliate)

2. Persoana va trebui să locuiască în cea mai mare parte a perioadei transferului pe teritoriul Românei

3. Străinul trebuie să fi fost angajat la compania ce îl transferă în România pentru cel puţin 6 luni neîntrerupte anterior datei la care se solicită avizul (3 luni în cazul stagiarilor)

4. Angajatorul se obligă ca la încheierea transferului să îl reprimească în muncă pe străinul respectiv

5. Pentru a fi încadrat că specialist, străinul trebuie să aibă o pregătire profesională specifică şi o experienţă de muncă de cel puţin 3 ani cu relevanţă în domeniul de activitate al companiei din România, dar şi pentru gestionarea activităţii companiei din România.

Opinia ta conteaza! Adaugă o contribuție și ajută-i pe cei ce își caută un loc de muncă

Legislative

Daniel Pătrașcu