Ce tari din Europa au cele mai multe joburi pentru muncitorii straini

25.07.2013
Ce tari din Europa au cele mai multe joburi pentru muncitorii straini

Angajatorii europeni au publicat in ultimele luni peste 1,4 milioane de joburi pe reteaua EURES. Pentru aceste posturi pot concura totii cetatenii statelor UE, cu anumite restrictii in unele state pentru romani si bulgari.

Cele mai multe oferte de angajare vin in acest moment din Marea Britanie - peste 800.000 de locuri de munca, potrivit site-ului EURES.

Pe locul doi in lista tarilor europene cu cele mai multe anunturi de angajare adresate cetatenilor UE se afla Germania - cu 267.000 de posturi.

In Belgia, Franta si Austria, muncitorii straini isi pot gasi, de asemenea, relativ usor un loc de munca, mai ales daca apeleaza la consilierii EURES (detalii aici).

Cele mai multe dintre joburi nu se limiteaza la cunoasterea limbii engleze, ci angajatorii pretind si cunostinte minime de conversatie in limba locala (conditia este valabila in special pentru Germania, Austria sau Franta).

In momentul de fata, 78.500 de romani au conturi in reteaua EURES. Europenii care isi cauta cel mai intens un job intr-o alta tara sunt spaniolii - 300.000, italienii - 160.000 si portughezii - 80.000 CV-uri completate.

Top joburi pentru cetatenii europeni

Marea Britanie - 800.200 joburi

www.realitatea.net

1 comentariu

aurica

03.08.2013

cum sa aplic la locuri de munca in germania?

Status: Aprobat