Tichetele de masa se vor transforma in carduri de beneficii

31.10.2013
Tichetele de masa se vor transforma in carduri de beneficii

(sursa foto: http://www.zf.ro)

Tichetele de masa primite in prezent de catre doua milioane de angajati din Romania ar putea fi inlocuite cu carduri de beneficii prin care acestia pot achita contravaloarea alimentelor, potrivit unui proiect legislativ adoptat de Camera Deputatilor, care urmeaza sa fie promulgat in zilele urmatoare. Acesta decizie urmareste "digitalizarea" tichetelor de  hartie, dar cele doua variante - tichetele pe suport de hartie si cardurile - vor functiona in paralel.

In prezent, valoarea unui tichet de masa este de 9,35 de lei pentru fiecare zi lucratoare, iar un angajat nu poate – potrivit legii- sa foloseasca mai mult de 2 tichete pe zi. Odata cu propunerea legislativa de modificare a legii care sta la baza emiterii de tichete de masa (legea 142/1998), aceasta prevedere este eliminata. Astfel, un angajat care va avea un card in loc de tichete de masa va putea folosi si fractiuni din valoarea unui tichet. In prezent, in cazul tichetelor de hartie, angajatii nu pot primi rest in bani in cazul in care cumpara alimente care nu acopera in totalitatea valoarea tichetelor.

”‹« Cardurile de masa vor reprezenta o optiune utila atat pentru salariati, cat si pentru angajatori, optiune care va exista in paralel cu tichetele pe suport de hartie »,  a spus Pierre Gagnoud, directorul general al companiei emitente de tichete Edenred Romania

Legislative

mimi

12.02.2014

Cred ca nu se va intampla nimic cu bonurile de masa....

anonim

07.12.2013

""<i>cele doua variante - tichetele pe suport de hartie si cardurile - vor functiona in paralel</i>."", asadar, pe langa firmele capuse care tiparesc si distribuie, in prezent, tichetele vor intra in actiune cohorte de alte capuse, firmele care vor emite aceste carduri, firmele de curierat (angajatorul iese din schema de distribuire) si bancile cu POS-urile prin care vor putea fi utilizate cardurile. Plus, am citit in alta parte ca ""<i>Salariatul are obligatia sa restituie angajatorului, la finele fiecarei luni, precum si la incetarea contractului individual de munca, valoarea corespunzatoare tichetelor de masa pe suport electroniv neutilizate, se mentioneaza in documentul citat.</i>"" In concluzie ... desi la prima vedere pare un avantaj - nu-ti mai umfli portofelul cu atatea hartii, nu mai ai grija cand platesti sa dai 2 bonuri perfect lipite in loc de unul si, cel mai important, poti cumpara si de un leu daca doresti - in spate, se ascund costuri uriase si interese si mai uriase. Pe spinarea cui, oare ?

@

16.11.2013

Nu se da rest. Iti ia din suma de pe card. Avantajul e ca poti lua si lucruri mai ieftine de 9 lei.

Gina

07.11.2013

Eu sunt de parere ca e bine ca se va da rest. Sau cum e de fapt ca nu am inteles?

TheOne

03.11.2013

Pai da, intra si bancile in figura asta. Sincer, prea multe carduri o sa avem. Card pt salariu, bonuri de masa, car fidelitate (diferite companii), car pt studenti, card pt nu stiu ce...

Inna

31.10.2013

Cred ca invart astia la bani cu schimbarile lor!!!!