Top 100 angajatori americani în 2017

24.04.2017
Top 100 angajatori americani în 2017

Sursa foto: Workforce.com

Publicația Workforce Magazine a dat publicității lista celor 100 cei mai buni angajatori de pe teritoriul Statelor Unite, o listă care arată, încă o dată, că industria IT este nu numai cea mai căutată și dinamică industrie, dar oferă totodată și cele mai multe avantaje angajaților săi.

Criteriile luate în considerare pentru a alcătui topul au fost cultura organizațională, avantajele oferite angajaților, diversitatea și incluziunea socială, managementul talentelor și dezvoltarii angajaților, inovația din departamentele de HR, dezvoltarea managementului și găsirea și încorporarea angajaților talentați.

După compilarea datelor, a reieșit că cea mai bună companie pentru care se poate lucra anul acesta este Google, urmat îndeapoape de Facebook și Coca Cola. Top 5 este completat de Deloitte și AT&T.

La capătul celălalt al clasamentului stau companiile Dell, TIAA, ADP, Amazon, General Motors și Blue Cross Blue Shield.

În topul de anul acesta, al patrulea an în care Workforce Magazine face acest demers au intrat pentru prima oară și 25 de companii noi, printre care Ultimate Software, West Monroe Partners sau LaSalle Network. Doar 28 de companii au făcut parte, în fiecare an, din top 100, pe diferite poziții, inclusiv câștigătorul de anul acesta, Google.

Employer branding