Top 5 tari din Europa in care tinerii NU au nicio problema sa-si gaseasca un JOB

25.09.2012

In timp ce rata medie a somajului in randul tinerilor din Europa este de 22,5%, sunt cateva tari unde tinerii nu au nicio problema sa-si gaseasca un job dupa terminarea studiilor.

Fata de tari precum Grecia sau Spania, unde peste jumatate dintre tineri se afla in somaj (53,8% in Grecia si 52,9% in Spania), nici in Romania lucrurile nu par sa stea foarte rau (), conform celui mai recent raport al Comisiei Europene referitor la piata fortei de munca "Labour Market Fact Sheet - September 2012".

Tarile europene in care tinerii sub 25 de ani isi gasesc cel mai rapid un loc de munca dupa terminarea studiilor sunt Germania, Austria si Olanda. Doar in aceste 3 tari somajul se afla sub 10 procente. In alte doua tari (Malta si Danemarca), somajul in randul tinerilor nu constituie inca o problema.

"Trendul somajului in randul tinerilor a fost unul de crestere in doar 10 tari din Europa, in timp ce in celellate s-a remarcat o stabilizare in perioada verii", se arata in raportul pe luna septembrie 2012.

In Romania, somajul in randul tinerilor a scazut in iulie sub 24%, insa generatia liceenilor care nu au luat BAC-ul si absolventii de facultate fara un loc de munca vor avea cu siguranta un impact semnificativ in cifrele din toamna.

Cel mai mic somaj in randul tinerilor

Germania -9%

Austria -9,5%