Top 50 cele mai mari companii din lume

02.05.2017
Top 50 cele mai mari companii din lume

Sursa foto: Squarespace.com

Portalul de analiză DataShown a dat publicității topul celor mari 50 de companii din lume din punct de vedere al venitului realizat în 2016 și al industriei în care își desfășoară activitatea. Potrivit studiului efectuat, fără a ține seama de industrii, cea mai profitabilă corporație din lume anul trecut a fost Walmart, cu venituri totale de 482 de miliarde de dolari.

În domeniul auto, cei mai de succes producători au fost Volkswagen, cu venituri de 237 de miliarde de dolari, exact aceeași cifră realizată de rivalii de la Toyota. Locul trei este ocupat de grupul Daimler, cu 166 miliarde de dolari.

Și industria petrolieră a fost profitabilă în 2016. Top trei cele mai mari companii în acest domeniu se prezintă astfel : Saudi Aramco (311 miliarde), Royal Dutch Shell (272 miliarde) și Exxon Mobil (246 miliarde).

Companiile telecom câștigătoare anul trecut au fost AT&T (147 miliarde), Verizon (132 miliarde) și China Mobile (107 miliarde). Industria conexă, cea a electronicelor și a electrocasnicelor, este condusă  de gigantul Samsung, care cu ale sale 315 miliarde de dolari ocupă și locul doi în topul general al celor 50 de companii.

Din top lipsesc însă cu desăvârșire industriile mari generatoare de venituri, cum ar fi cele aeronautice sau de armament. De asemenea, nu se face nicio mențiune legată de uriașii din IT și Internet.

Employer branding