Topul companiilor cu cel mai mare venit per angajat

19.06.2017
Topul companiilor cu cel mai mare venit per angajat

Portalul Visual Capitalist a dat publicității datele referitoare la companiile incluse în indexul S&P 500 care realizează cel mai mare venit raportat la numărul de angajați. Potrivit datelor adunate, cel mai bun astfel de raport îl au companiilor care activează în domeniul energiei.

Potrivit sursei, în sectorul energetic venitul mediu pe cap de angajat este de 1.79 milioane de dolari, aproape de două ori mai mult decât poziția a doua. Aceasta este ocupată de sectorul medical, cu un venit mediu de 0.89 milioane de dolari și este urmată de cel al utilităților, cu 0.81 milioane de dolari.

Compania care obține cei mai mare venit raportat la numărul de angajați este Valero Energy, care produce 7.6 milioane de dolari pentru fiecare angajat pe care îl plătește. Îi urmează Chevron, la distanță mare, cu 2.2 milioane de dolari și Phillips 66, cu 5.7 milioane de dolari.

Apple, Netflix, și Facebook produc între 1.5 și 2 milioane de dolari per angajat, în timp ce Viacom, Visa sau 20th Century Fox au un venit de între 1 și 1.5 milioane de dolari. Sub un milion de dolari pentru fiecare angajat au ca venit companiile Micrososft, Ford, Intel, Coca Cola sau Adobe.

La coada clasamentului, cu în jur de 100.000 de dolari per angajat, se situează McDonald's, IBM sau Accenture.

Spune şi tu comunității cât câştigi. Postarea ta este şi va rămâne anonimă. Adauga salariu >>

Găsește-ți job Evaluează compania

Daniel Pătrașcu