Topul posturilor disponibile pe Linkedin

10.05.2017
Topul posturilor disponibile pe Linkedin

Ofertele de job-uri disponibile pe platforma de recrutare internațională Linkedin sunt din ce în ce mai numeroase și mai diverse, pe măsura ce disponibilitatea angajaților de a se deplasa, dar si capacitatea lor de a lucra de la distanță, cresc.

Tocmai pentru că aceste oferte sunt atât de numeroase, platforma LInkedin a realizat un top al celor mai căutate posturi disponibile. Topul a fost realizat după intervievarea si contabilizarea anunțurilor a peste 4000 de recrutori care îsi caută angajații prin aceasta metoda.

Potrivit rezultatelor studiului, in momentul de față  e nevoie de cei mai mulți oameni în vânzări, unde sunt peste 1 milion de posturi disponibile, in marketing, unde se caută peste 390.000 de oameni și in inginerie, unde sunt puse la bătaie peste 300.000 de posturi.

Mai sunt disponibile 250.000 de locuri de muncă in domeniul administrativ, 170.000 in finanțe, si 160.000 in contabilitate. Se caută de asemenea 100.000 de specialiști in resurse umane si încă 100.000 in dezvoltarea afacerilor, dar si 130.000 de consultanți de toate felurile.

În industriile de producție cele mai multe posturi disponibile sunt in management de produs (35.000 de posturi) si asigurarea calității (80.000 de posturi). Se caută de asemenea  70.000 de specialiști in domeniul IT.

Găsește-ți job Oportunități joburi