UMF, UPM Târgu Mureș vor avea centru de High Performance Computing

31.05.2017
UMF, UPM Târgu Mureș vor avea centru de High Performance Computing

Recunoscută ca o bună sursă de specialiști IT, care ies de pe băncile școlilor românești pe bandă rulantă, România se află încă în urma multor alte țări europene în ceea ce privește dotarea instituțiilor de învățământ cu tehnica necesară unui proces de predare adecvat.

Universitatea Petru Maior din Târgu Mureș (UPM) va încerca în viitorul apropiat să îmbine utilizarea de noi tehnologii pentru optimizarea proceselor de educație cu participarea activă la cercetare prin noul centru de High Performance Computing ale cărui baze au fost puse săptămâna aceasta cu sprijinul IBM Corporate Service Corps.

Centrul va permite universităților din toată țara acces la instrumente de cercetare al căror vârf de lance este un super computer pe care UPM îl are în dotare și pe care îl va folosi pentru dezvoltarea acestui proiect.

Potrivit lui Călin Enăchescu, rectorul UPM, cu ajutorul Universitatății de Medicină și Farmacie, se va naște și programul Smart University, care va permite „un salt” în ceea ce privește managementul academic și modalitățile de predare și evaluare ale studenților.

Pe lângă cele două universități, vor mai beneficia de serviciile centrului IBM și Institutului Est-European pentru Sănătatea Reproducerii, care se va folosi de bazele de date pentru combaterea violenței în familie, și Asociația Divers, care desfășoară activități legate de incluziunea interculturală.

Fara categorie