Cât câştigă un programator şi cum ne raportăm la salariile programatorilor din alte țări?

23.05.2017

Potrivit datelor despre salarii provenite din contribuțiile utilizatorilor Undelucram.ro, postate în ultimii 4 ani, am identificat un salariu minim net care pornește de la 1.000 RON (o pozitie entry level, aferentă unei experiențe reduse), şi care ajunge până la un maxim de 16.000 RON. Excluzând extremele, puține la număr, utilizatorii noștri, care au împărtășit comunității date despre venitul lor salarial, câştigă în medie 4.418 RON sau aprox. 1000 EUR.

Spune şi tu comunității cât câştigi. Postarea ta este şi va rămâne anonimă. Adauga salariu >>

Salarii programatori programare Romania strainatate

Sursa: Undelucram.ro

Cum arată aceasta medie în raport cu datele colectate de institutul de statistică?

Ultima valoare înregistrată, aferentă lunii martie 2017, arată o medie a caştigului unui angajat in “Activitati de servicii în tehnologia informatiei; Activitati de servicii informatice”, egală cu 5.880 RON (aprox. 1.292 EUR). Facem totuși precizarea că datele colectate de INS se referă la un domeniu de activitate mai larg, în consecință putem avea incluse în medie şi salarii care nu au legătură directă cu activitatea de programare.

În 2016, salariile angajaților din IT au crescut cu 22% față de anul precedent, în timp ce în primele 3 luni ale lui 2017 se înregistrează o creștere de 9% an vs. an.

Cum ne raportam la salariile țărilor din regiune, Europa de Vest, dar si America de Nord?

Salarii programara IT Romania strainatate Undelucram.ro

Sursa: Undelucram.ro, INS, Eurostat, Institute de Statistica Nationale – Europa de Vest si America de Nord

Așa cum am precizat, datele provenite de la unele instituții de statistică naționale nu oferă valori exclusive activității de programare. În schimb se realizeaza o medie, pe baza tuturor salariilor din domeniul IT. În graficul de mai sus, avem această situație pentru datele oferite de INS,  dar si pentru cele oferite de instituțiile de statistica din unele țări ale Europei Centrale. Per ansamblu, valorile în regiune sunt destul de apropiate, mai mult chiar, România se află în fața Europei Centrale pe aceasta medie agregata din sectorul IT: 1.251 EUR vs. 1.154 EUR in regiune.

Situația se schimbă radical în comparație cu țări considerate dezvoltate, iar aici valorile sunt direct comparabile cu datele de pe Undelucram, pentru că se refera strict la activitățile de programare. Un programator din Europa de Vest câstigă în medie 3.155 EUR, iar unul din America de Nord 4.547 EUR, de aproximativ 3, respectiv 4 ori mai mult decât salariul din România.

Cum arată datele în contextul unei comparații cu Indicele Cheltuielilor de zi cu zi, aferent locațiilor geografice respective?

Cu cât este mai scumpă viața în alte regiuni

Sursa: Numbeo.com

În Europa Centrală, indicele cheltuielilor curente este doar cu aprox. 15% mai mare decat in România. În  schimb, în țările din Europa de Vest, precum si peste ocean, costul vieții este mai mult sau mai puțin DUBLU.

Cum arată salariul programatorilor, ajustat la puterea de cumpărare aferentă regiunilor comparate?

Salarii Programare & IT în EUR ajustate la puterea de cumpărare - 2016

Sursa: Calcule Undelucram.ro, Numbeo.com

Chiar si ajustate la puterea de cumpărare, în comparație cu țara noastră, salariile programatorilor sunt cu 60% mai mari in Europa de Vest si mai mult decât duble in America de Nord.

Pe lângă salarii, ce alte beneficii mai primesc angajații care lucrează în PROGRAMARE?

Asigurare medicala şi Program flexibil, marea majoritate: 61%, respectiv 67%

Asigurare medicala program flexibil Undelucram.ro

Tichete de masă: mai puțin de jumatate, 42%

Tichete de masa

Al 13-lea salariu şi pensie facultativă: foarte puțini: 30%,respectiv 10%.

Al 13lea salariu pensie facultativa Undelucram.ro

Spune comunității cât câştigi. Postarea ta este şi va rămâne anonimă.

Despre meserii