Un posibil inventar al celor mai frecvente intrebari la care trebuie sa raspundeti la interviuri

02.04.2018

Exista tot atatea intrebari diferite in continutul interviurilor, cum tot atat de diferiti sunt si cei care va pun aceste intrebari. Daca vreti sa raspundeti corect fiti pregatiti pentru orice.

Cei care au participat la interviuri, stiu ca pachetul de intrebari care li se adreseaza este structurat astfel incat sa vi se puna o gama diferita de intrebari – de la cele standard, la  cele legate de comportamentul vostru.

Este bine sa fii pregit pentru orice fel de intrebare. In acest sens, va propunem sa trecem in revista principalele baterii de intrebari ( termenul vine de la chestionarele sociologice ):

#banner_cv1#

Intrebarile de baza:

- Ce poti sa-mi spui despre tine?
- Care sunt punctele tale forte?
- Care sunt slabiciunile tale?
- De ce iti doresti acest job?
- Unde te vezi peste cinci ani?
- Care este complania la care visezi sa fii angajat?
- Ce te-a atras la compania noastra?
- De ce ar trebui sa te angajam pe tine?
- Care este ultimul lucru care ti-a placut la fostul job?
- Cand ai cele mai mari satisfactii la un loc de munca?
- Ce poti face tu pentru compania noastra si alti candidati nu  pot face?
- De ce vrei sa pleci de la job-ul actual?
- Ce stii despre industria in care se afla compania noastra?
- Ce stii despre compania noastra?
- Ai ceva sa ma intrebi?

Intrebari de natura comportamentala:

- Care a fost ultimul proiect pe care l-ai condus si care au fost rezultatele?
- Da-mi un exemplu cand ai simtit ca iti doresti mai mult decat sa-ti faci „datoria” la locul de munca?
- Povesteste-mi despre mometul cand munca ta a fost criticata?
- Ai facut parte dintr-o echipa in care una sau mai multe persoane trageau chiulul? Cum ai gestionat acesta situatie?
- Ai fost pus(a) in situatia sa oferi un feedback negativ? Cum ai gestionat urmarile?
- Care consideri ca a fost cel mai mare esec al tau si ce ai invatat din acesta?
- Cum te descurci cand lucrezi cu oameni care te enerveaza?
- Sa presupunem ca sunt supraveghetorul tau si te intreb despre o actiune pe care o dezaprobi? Cum ar trebui sa raspunzi?
- Care a fost cea mai dificila perioada din viata ta? Cum ai trecut peste aceasta perioada?
- Da-mi un exemplu cand ai facut ceva gresit si povesteste-mi cum te- ai descurcat dupa?
- Ai avut un moment cand ai intrat in conflict la locul de munca? Cum te-ai descurcat?
- Daca, la un moment dat descoperi o neregula in afacerile companiei, o frauda de exmplu, cum vei proceda?
- Ce sarcina primita ti s-a parut mult prea dificila pentru tine si cum ai rezolvat aceasta problema?
- Spune-mi, in cateva cuvinte care a fost cea mai dificila decizie pentru tine si cum ai ajuns la aceasta?
- Poti sa-mi vorbesti despre o situatie in care ti se cere sa rezolvi mai multe lucruri, pana la sfarsitul zilei si nu exista conditiile necesare sa faci asa ceva?

Intrebari despre salariu:

- Care este salariul pe care il cauti?
- Povesteste-mi despre istoria salariului tau si care a fost evolutia/involutia acestuia?
- Daca ar trebui sa-ti dau salariul pe care l-ai cerut, dar te-as pune sa scrii job description pentru anul viitor, ce ai spune ?

Intrebari referitoare la evolutia carierei:

- Ce urmaresti referitor la cariera?
- Cum vrei sa evoluezi in anul urmator?
- Care sunt tintele pe care doresti sa le atingi obtinand aceasta slujba?
- Daca as fi intrebat pe ultimul tau supervisor despre instruirile tale, ce informatii crezi ca mi-ar furniza?

Intrebarile de la inceputul interviului:

- Cum ar trebui sa-ti demonstrezi credibilitatea, foarte repede, in propria echipa de lucru?
- Cat de mult timp iti va lua sa ai propria contributie la noul job?
- Ce te vezi facand in interiorul a 30 de zile de la angajare?
- Daca vei fii selectat pentru acest post, care este strategia ta pentru urmatoarele 90 de zile?

Exita posibilitatea sa vi se puna si alte tipuri de intrebari, cum exista posibilitatea ca interviul sa nu contina nici macar o intrebare din cele enuntate mai sus. Cert este faptul ca parcurgerea acestor intrebari va ofera sansa sa fiti cu mult mai bine pregatiti pentru orice fel de interviu.

Interviul de la A la Z Resurse interviuri