Venitul mediu în 2016 de 1.112 lei

07.06.2017
Venitul mediu în 2016 de 1.112 lei

Institutual Național de Statistică (INS) a dat publicității cifrele oficiale referitoare la veniturile realizate de români în anul 2016, cifre la care s-a ajuns luând în considerare nu doar veniturile salariale, ci și cele în natură, chirii sau vânzări de active.

Datele compilate arată că la nivel de gospodărie venitul românilor a fost în medie de 2.632 de lei din salarii, la care se adaugă 313 lei din venituri în natură. Rezultă un venit pentru fiecare persoană, la nivel național, de 1.112 lei.

Media veniturilor e ceva mai mare la orașe, unde fiecare român a câștigat în medie 1.323 de lei, comparat cu cei 867 de lei realizați de concetățenii din mediul rural. Din aceste venituri, cei de la orașe au cheltuit în medie 1.180 de lei iar cei de la sate 762 de lei. INS nu a făcut publice date referitoare la destinația diferenței dintre veniturile realizate și cheltuielile românilor.

Cei mai mulți bani i-au cheltuit cetățenii țării pe bunuri de consum, peste 70% din venituri plecând către aceste bunuri (peste 36% din acești bani au fost cheltuiți pe produse alimentare). Urmează în top, cu puțin peste 20%, plata impozitelor, urmată, la foarte mare distanță, de cheltuielile cu investițiile, doar 0.5%.

Economic