Walmart introduce realitatea virtuală în procesele de training

08.06.2017
Walmart introduce realitatea virtuală în procesele de training

Walmart, unul dintre cei mai mari retaileri de pe piața mondială si totodată unul dintre cei mai importanți angajatori de pe piețele pe care activează se pregătește să schimbe radical modul în care se pregătesc angajații săi.

De curând compania a început implementarea unui sistem de realitate virtuală care va permite pregătirea angajaților pentru diversele situații cu care se pot întâlni în timpul programului, ca de exemplu aglomerația foarte mare din magazinele sale in timpul sărbătorilor.

Sistemul nu numai că îi va obișnui pe cei care lucrează la Walmart cu nebunia cumpărăturilor de sărbători, dar îi si va ajuta să învețe cum să reacționeze în acele condiții. Walmart susține că realitatea virtuală va testa reacții și va propune răspunsuri pe măsura acestora pentru a optimiza fluxul de clienți din magazine.

Până în prezent sistemul este prezent în 31 de centre de pregătire ale gigantului, iar rezultatele i-au făcut pe manageri să decidă extinderea lui si la alte centre in lunile care urmează. Compania se așteaptă să instruiască în acest mod nu mai puțin de 140.000 de angajați anual.

Walmart nu este prima companie care încearcă integrarea tehnologiei de realitate virtuală în procesele de training ale angajaților (au mai experimentat si Best But, Ikea sau AT&T), dar este prima care încearcă transformarea acesteia în standard.

Employer branding