ZIUA cu cele mai multe CV-uri pe job. 65.000 de candidati iau cu asalt ofertele de angajare

04.10.2012

In ultima saptamana a lunii septembrie aproximativ 100.000 de candidati au trimis peste 300.000 de CV-uri pentru job-urile disponibile la nivel national sau din strainatate, cea mai activa zi a saptamanii fiind lunea potrivit unui raport al site-ului de recrutare BestJobs.ro.

"In intervalul 24-28 septembrie 2012 s-au inregistrat in total 272.000 de aplicari pe BestJobs.ro, cea mai activa zi a saptamanii fiind lunea, in contextul in care numarul aplicarilor la anunturile de angajare se apropie de 65.000", spun reprezentantii site-ului.

Potrivit acestora, candidatii in cputarea unui loc de munca, fie ca vor sa se angajeze, fie ca vor sa isi schimbe actualul job, sunt activi chiar si in weekend, desi numarul aplicarilor scade puternic sambata si duminica. Astfel, in ultimele doua zile ale saptamanii, numarul aplicarilor nu depaseste 25.000, in timp ce numarul candidatilor interesati de un job atinge usor 10.000.

In prezent, pe BestJobs.ro sunt disponibile peste 16.000 de locuri de munca.

Găsește-ți job