Auchan Romania Auchan Romania
Auchan Romania

Auchan Romania

Școala Auchan pentru Managerii de Departamente Comerciale

28.03.2024

Excelența este una dintre valorile Auchan, iar atingerea acesteia este o prioritate strategică a companiei pentru care formările Auchan reprezintă o componentă necesară și importantă.

Meseria de Manager Departamente Comerciale a fost creată în Auchan ca parte a strategiei companiei de orientare mai puternică spre client. În procesul de transformare a meseriei, sub umbrela Auchan Refresh, a luat naștere Școala MDC, un program amplu de formare, dezvoltare și acompaniere a managerilor în noua misiune. Astăzi, Școala MDC s-a transformat într-un program de formare anual, care pregătește sute de colegi pentru rolul  de manageri de departamente comerciale..

În prezent, la nivelul organizației 390 de persoane îndeplinesc acest rol, iar datoria noastră este de a le oferi informația și pregătirea necesare pentru a-și desfășura activitatea la un standard cât mai înalt. În acest context, parcursul de formare  pentru această meserie cuprinde cursuri și acțiuni de dezvoltare adaptate fiecărei etape de carieră.

Școala MDC, înființată încă din anul 2021, a fost concepută cu scopul de a crea o traiectorie de formare care să răspundă nevoilor de dezvoltare ale managerilor într-un mod cât mai personalizat. Programul este structurat în trei etape: cunoștințe și abilități specifice meseriei, competențe soft și coaching, lucrul în  compania altui coleg cu experiență în cadrul Programului Peer Coaching. Un mix de acțiuni de formare, dezvoltare și practică, ce pun bazele meseriei și competențelor manageriale necesare în acest rol.” spune Ioana Voicu, Manager Formare și Dezvoltare.

Dacă îți dorești și tu să ai oportunitatea de a-ți dezvolta cariera și de a fi sprijinit în evoluția meseriei tale, te invităm în echipa noastră!

Aplică și tu acum pe cariere.auchan.ro!