Top Productie industriala 2022 Top Productie industriala 2022 Hella Romania Hella Romania
Hella Romania

Hella Romania

Hella a inaugurat un laborator de informatică la Universitatea de Vest

30.08.2022

De către  Anda DELIU 24 februarie 2022

Deși studenții încă fac cursuri online, în mod ”pandemic”, astăzi, o parte dintre ei au revenit la Universitatea de Vest. În instituția de învățământ superior s-a inaugurat un laborator de informatică, sponsorizat de compania Hella.

Întreaga sală de la 050A a fost amenajată. ”De la cursurile de internship am ajuns la ideea acestui laborator, dar a ajuns un program mai amplu, care presupus reamanajarea întregii săli”, a spus Nicoleta Tudor, PR Hella. ”Sunt bucuros că se întâmplă lucrurile acestea, sunt foarte bucuros să văd aceste companii, care vin în România și vin cu centre puternice de cercetare, dezvoltare și inovare. Produsele din ziua de astăzi nu mai sunt doar mecatronice, aproape nu mai găsești produse care să nu fie smart. La viitoarele produse cred că veți avea și voi idei smart”, le-a spus studenților Adrian Firu, General Manager Hella România.

Studenții de la diversele specializări de Informatică au fost curioși cum pot ajunge la un intership la Hella. Ei au și fost încurajați în acest sens. ”Veți fi în câmpul muncii încă 40 de ani de aici. Este important să fiți curioși, pentru că învățarea nu se termină în școală, învățarea continuă și după părăsirea școlii”, a spus Narcisa Mădăraș, specialistă în cadrul Hella. ”De la stadiul de practică, până la a deveni un inginer cu experiență, vrem să fim alături de noi și să ajutăm la dezvoltarea voastră”, a adăugat Diana Tăpîrdea, trainer la Hella.

UVT propune Hella să preia din proiectele studenților din lucrările de licență sau disertație. ”Începând de anul acesta Timișoara va deveni primul living lab din România. Ar fi interesant că unele dintre lucrările de licență sau disertație să devină teme de cercetare în compania dumnevoastră”, a spus prorectorul Flavia Barna.