Top Productie industriala 2022 Top Productie industriala 2022 Hella Romania Hella Romania
Hella Romania

Hella Romania

HELLA extinde divizia electronică globală cu două noi centre de proiectare și dezvoltare în România

11.01.2023

• Activitățile vor fi orientate în principal către dezvoltarea soluțiilor pentru mașina electronică și conducerea autonomă
  • În cele două locații, de la Iași și Oradea, vor fi create până la 300 de locuri de muncă în următorii patru ani

Furnizor german automotive de renume mondial, parte din grupul global FORVIA, HELLA își dezvoltă în continuare rețeaua europeană de centre de proiectare și dezvoltare din zona electronică prin deschiderea a două locații în Iași și Oradea. Aici, cu ajutorul tehnologiior inovatoare, vor fi implementate proiecte aliniate cu tendințele-cheie ale pieței automotive – conducerea autonomă și mașina electrică. În următorii patru ani, 300 de noi locuri de muncă vor fi disponibile, în total, în aceste orașe.

”Nevoia de soluții din zona electronicii este în creștere pe măsură ce industria continuă să se schimbe. Cu cele două noi locații de dezvoltare, ne consolidăm poziția pentru a răspunde cererii mari pentru produsele noastre”, spune Björn Twiehaus, director al diviziei Electronics HELLA. ”În România, suntem deja reprezentați de mai mulți ani cu locații esențiale prin performanța lor, cu profil de electronică. De exemplu, cele mai sofisticate unități de control sunt dezvoltate astăzi aici. În acest context, decizia de a ne întări prezența în țară, prin expansiunea rețelei existente, a venit natural”.

Noul Technical Center din Oradea se va concentra pe dezvoltarea soluțiilor de produse pentru vehicule electrice, precum sistemele de management a bateriei și convertoarele de tensiune. Proiectele inițiale ale locației de la Iași vor include dezvoltarea de software și testarea senzorilor radar 77 GHz, o tehnologie fundamentală pentru conducere autonomă și asistată. Cele două centre vor fi funcționale din această toamnă, cu câte o echipă de bază de zece ingineri.

”Am decis să ne extindem rețeaua în Oradea și Iași datorită condițiilor excelente pe care acestea le oferă. În calitate de orașe universitare și centre economice marcante în nordul țării, au un mare potențial de specialiști înalt calificați, ceea ce este deosebit de important pentru noi, ca furnizor de tehnologie automotive”, explică Gelu Murariu, director general HELLA România. ”În același timp, dorim să le oferim angajaților noștri un mediu atractiv și plin de inspirație, pentru viața personală și profesională în egală măsură. Cu înființarea celor două centre din Oradea și Iași, ne ridicăm la înălțimea standardelor înalte construite pe parcursul anilor”.

În România, HELLA este prezentă de 17 ani, cu trei centre de proiectare și dezvoltare, un centru administrativ și trei unități de producție, situate în Timișoara, Arad, Lugoj, Craiova, având peste 4500 de angajați.