Synevo Romania Synevo Romania
Synevo Romania

Synevo Romania

Dana BANU: Liderii autentici sunt cei care „simt mersul lucrurilor”

23.02.2024

Conducerea autentică este un tip de stil de management în care oamenii acționează într-un mod real, autentic și sincer, care reflectă cine sunt ei ca oameni cu adevărat. Susținătorii leadershipului autentic spun că acest tip de lider este cel mai bine poziționat pentru a inspira încredere, loialitate și performanțe puternice din partea angajaților. Convingerea că liderii care sunt autentici produc rezultate bune – și uneori cele mai bune – este o idee de lungă durată care a fost documentată ca parte a studiilor moderne de management de cel puțin două decenii. Am stat de vorbă despre ce înseamnă un lider autentic cu Dana Banu, HR Director Synevo România & SEE Region Diagnostic Services Medicover.

Din punctul dvs. de vedere, ca să fii un lider autentic, ce ar trebui să indice busola ta interioară?

Înainte de a fi lideri, suntem oameni, cu valori, credințe, trăiri, emoții, roluri pe care le avem în viețile celor dragi nouă și în societate. Cred că liderii autentici sunt cei care „simt mersul lucrurilor” și care conduc, oferă direcție, natural, aliniat cu valorile și credințele personale. Sunt cei care acționează etic în ce fac, cu un profund simț al scopului, fiind foarte atenți la nevoile celor implicați, astfel încât să construiască împreună organizații durabile. Indiferent de context, gândurile și acțiunile liderilor autentici sunt aliniate constant.

Este foarte important ca busola interioară să fie calibrată, „echilibrată”, încât să ajute la crearea unei fundații stabile, ca bază a unei evoluții continue, din toate punctele de vedere. Cred că liderii autentici învață constant, inspiră, sunt modele pentru echipele lor, iar asta duce la un nivel mai mare de dedicare față de organizație și la o performanță îmbunătățită. Leadershipul autentic cere liderilor să-și asume riscuri, să‑și îmbrățișeze vulnerabilitățile, să se conecteze personal cu ceilalți și să fie autentici, arătând că sunt oameni imperfecți. Liderii autentici sunt capabili să-i inspire pe ceilalți prin bunătate, flexibilitate, sprijin și responsabilizare. Când îi tratezi pe ceilalți cu compasiune, cultivi oameni care vor să lucreze pentru tine nu pentru ceea ce faci, ci pentru ceea ce ești.

Busola interioară trebuie să indice scopul. Cunoașterea, asumarea și alinierea scopului cu valorile și credințele personale duce la decizii corecte și eficiente pentru business și pentru oameni – echipe, colaboratori, clienți.

Imaginați-vă că organizația dvs. este o sală a oglinzilor. Așezați-vă în mijloc și povestiține ce vedeți. Ce fel de lider sunteți astăzi?

Cred că suntem permanent într-o astfel de sală a oglinzilor. Oglinzile sunt privirile oamenilor cu care ne întâlnim, alături de care facem planuri, ne bem cafeaua de dimineață sau căutăm răspunsuri la dilemele zilei.

Reflexiile arată un univers frumos, plin de sens și culoare, chiar dacă albul definește simbolic industria în care activez. Văd o lume dinamică, animată, cu entuziasm și oameni dedicați profesiei lor, orientați spre evoluție și îmbunătățire continuă, dar și cu simțul umorului. Văd un mediu în care oamenii se simt în siguranță și au încredere să comunice deschis preocupări și idei. Văd responsabilitate și dorința de a fi mai buni pentru sine, pentru ceilalți și pentru beneficiarii serviciilor noastre.

Mai văd un desen coerent al realității, dat de scopul comun, bine definit – acela de a îmbunătăți viața pacienților și de a ajuta profesioniștii din domeniul sănătății să ia decizii. Peste 70% din deciziile medicale sunt luate de medici pe baza rezultatelor testelor de laborator, de aceea acuratețea, calitatea, profesionalismul sunt esențiale în ce face Synevo România. Mai văd o echipă implicată, cu dorință de dezvoltare continuă.

Mai observ atmosfera de familie, în care fiecăruia îi pasă de celălalt și este dispus să ajute, dincolo de responsabilitățile rolului, într-un climat de încredere, în care oamenii se simt în siguranță să-și asume riscuri calculate și să exploreze posibilități și oportunități.

În final, privindu-mă ca lider astăzi, în această sală a oglinzilor imaginară, sunt recunoscătoare pentru că am avut mereu în preajmă oameni care m-au inspirat, de la care am învățat, alături de care mi-am depășit limitele, am maximizat oportunități și am trăit momente frumoase. Este un sentiment de împlinire care vine din ce am construit împreună, prin tot ceea ce suntem – cu toții, împreună și fiecare în parte… un univers aparte.

Ca lider cred în puterea exemplului și în libertatea oamenilor de a descoperi lucrurile care ne pun în valoare. Îmi place să îi asist pe ceilalți în călătoriile de descoperire profesională, să îi susțin și să ofer acel spațiu în care oamenii să se simtă inspirați, încurajați și motivați să atingă succesul sau să devină cea mai bună versiune a lor. În echipă, ne uităm întâi la valorile comune și pornim de la ce ne unește, dar explorăm, în egală măsură, cu interes și curiozitate, și ce este diferit și unic la fiecare dintre noi.

>> Citeste tot articolul