Synevo Romania Synevo Romania
Synevo Romania

Synevo Romania

Radu Perianu, Director Comercial Synevo Romania & SEE, Diagnostic Services, Medicover, la Forbes Forward: ”Avem cea mai mare rețea de laboratoare din Sud-Estul Europei, cu peste 50 de de medici și sun

23.02.2024

Digitalizarea este una dintre tendințele cele mai relevante generate de pandemie, iar efectele sale se răsfrâng inclusiv asupra furnizorilor de servicii medicale, precum Synevo. Liderul pieței de diagnostic medical din România, în funcție de cifra de afaceri, Synevo investește permanent în îmbunătățirea interacțiunii cu pacienții, în echipamente, laboratoare noi și în proiecte de digitalizare, anunță Radu Perianu, Director Comercial al Synevo România, la emisiunea Forbes Forward.

El a declarat că pacienții din România au început să acceseze servicii digitale de sănătate în număr tot mai mare, inclusiv cei de vârste mai înaintate, că sunt interesați să descopere servicii noi de sănătate, iar companiile acordă o atenție tot mai mare stării psiho-emoționale a angajaților lor.

„Digitalizarea ne-a cuprins pe toți și inclusiv cei care nu ne așteptam să acceseze servicii digitale le folosesc. E clar că digitalizarea este un trend foarte important. Se investește foarte mult în digitalizare, în dezvoltarea de aplicații, iar pacienții sunt din ce în ce mai prezenți pe astfel de platforme”, a declarat Radu Perianu.

El a punctat că, potrivit unui studiu al Deloitte, firmele care investesc în sănătatea psiho-emoțională a angajaților lor obțin „un return foarte bun” și o creștere a implicării angajaților în realizarea obiectivelor. Din această perspectivă, se observă și în activitatea Synevo o creștere a numărului companiilor care investesc în pachete de prevenție și de diagnosticare. Însă reprezentantul Synevo accentuează ideea importanței medicului în recomandările privind testele de laborator.

„Noi nu suplinim activitatea medicului și circa 70% dintre pacienții noștri vin trimiși de către un medic, pentru că acesta trebuie să fie consultat înainte. Pe de altă parte, este important să știm că, din când în când, trebuie să ne uităm la prevenție și să facem anumite teste”, a adăugat Perianu.

Synevo are în România o rețea de 21 de laboratoare în care prelucrează anual peste 18 milioane de teste. În plus, activitatea din România a fost mereu un un exemplu pentru țările din jur. „Aici ne-am dezvoltat foarte mult, avem cea mai mare rețea de laboratoare din sud-estul Europei, cu peste 50 de de medici și suntem un suport pentru țările din jur. România este, putem spune, un hub important pentru regiune”, a mai punctat Radu Perianu.

La nivel național, Synevo acoperă toate județele din țară, cu aproape 180 de centre de recoltare. „Ne-am și dorit să fim aproape de pacienți și la îndemâna acestora”, spune directorul comercial al companiei. În plus, Synevo a creat un concept de centre de recoltare VR dedicate copiilor, dotate cu locuri de joacă și personal specializat. Rolul echipamentelor VR este de a reduce copiilor teama de recoltare, iar Synevo înregistrează cereri inclusiv din partea adulților care se tem de astfel de proceduri.

>> Citeste tot articolul