Riscurile meseriei. A fost CONCEDIATA pentru ca arata PREA TANARA

04.04.2012
Riscurile meseriei. A fost CONCEDIATA pentru ca arata PREA TANARA

Orice femeie isi doreste sa arate mai tanara decat este in realitate, insa asta poate duce uneori la pierderea locului de munca.

Angajata unei agentii imobiliare din orasul australian Melbourne a fost data afara pe motiv ca arata prea tanara pentru varsta ei si nu inspira incredere clientilor, scrie new.com.au.

Australianca a dat in judecata firma si a primit 1.200 de dolari despagubire pentru ca a fost concediata in mod abuziv la nici macar o luna de la angajare.

Unul dintre consultantii de vanzari ai firmei imobiliare i-a anuntat demiterea, explicandu-i ca sefii agentiei sunt nemultumiti de faptul ca pare prea tanara pentru varsta ei (23 de ani) si ca este prea mica de inaltime. Din cauza acestor doua impedimente, ea nu ar reusi sa fie convingatoare in fata clientilor.

Tribunalul australian a decis ca firma isi ceara scuze in mod oficial de la fosta angajata si sa-i plateasca salariul pe perioada de o luna si jumatate cat a stat fara serviciu dupa demitere.

De asemenea, agentia va fi obligata sa isi trimita managerii la cursuri specializate in teme de legislatia muncii si discriminare.

Găsește-ți job