Abonamentele de sănătate devin avantajoase pentru companii

28.07.2017
Abonamentele de sănătate devin avantajoase pentru companii

Schimbările legislative în domeniul contractării de abonamente de sănătate de către companii pentru angajații proprii vor face acest tip de facilitate extrem de avantajoasă pentru toate părțile implicate, este concluzia trasă de principalii jucătorii de pe piața serviciilor medicale private.

Potrivit reprezentanților cronicilor Medici’s, facilitățile fiscale oferite în cazul abonamentelor de sănătate directe ale clinicilor private vor permite scutirea de la plata impozitului pe venitul din salarii ale acestor produse dacă acestea au o valoare maximă de 400 de euro pe an.

„În final, achiziționarea unui abonament de sănătate sau a unei asigurări va fi strict decizia angajatorului,” spune într-un comunicate de presă dr. Adrian Bădescu, CEO Clinicile Medici’s. „Iar argumentele pot fi multiple: complexitatea pachetului de sănătate,  reputația clinicilor medicale si a medicilor din rețea, facilitățile colaterale si, nu in ultimul rând, valoarea. ”

Potrivit raportului „Piața forței de muncă în 2017” realizat de Hipo.ro, abonamentele de sănătate este în top pe lista celor mai dorite avantaje pe care o companie le poate oferi angajaților săi. Anul trecut, politele private de sănătate au ajuns la 173 de milioane de lei, potrivit ZF  o creștere de 64% comparat cu anul precedent.

Evaluează compania

Daniel P.