Angajații își doresc o comunicare mai bună cu departamentele de HR

20.07.2017
Angajații își doresc o comunicare mai bună cu departamentele de HR

Indiferent dacă lucrează de la birou, de acasă sau de oriunde altundeva, angajații ar prefera sa aibă o comunicare mai bună cu departamentele de Resurse Umane ale companiilor din care fac parte. Aceasta comunicare este considerata de angajați esențială în crearea unui loc de muncă prietenos.

Acestea sunt concluziile unui studiu efectuat de compania EmployeeChannel. Potrivit acestui studiu, doar 16 % dintre cei intervievați consideră că au o comunicare eficientă cu firma pentru care lucrează, prin intermediul departamentului de resurse umane.

În același timp, 50% dintre ei se consideră neglijați de companiile lor, spunând că nu vorbesc cu colegii de la HR aproape deloc sau, în cele mai bune cazuri, foarte rar.

Țara noastră nu a făcut parte din studiu, dar putem spune bazându-ne pe informațiile date de voi pe site-ul undelucram.ro, că situația este poate mai gravă din acest punct de vedere. În afară de momentul angajării, de clipele în care fiecare dintre noi are nevoie de vreo adeverință sau cel al concedierii, interacțiunea cu departamentul de HR este aproape inexistentă.

Impresia noastră este că în Romania relația cu departamentul de HR este privită cu un soi de teamă, iar un angajat ajuns întâmplător în biroul cu pricina se simte ca un elev în fața profesorului. În unele cazuri, HR-ul este privit ca un element mitic al companiei, deținător al tuturor secretelor si al finanțelor personale ale oricărui angajat.

Evaluează compania Employee experience

Daniel P.