ANOFM organizează 156 de programe de formare profesională în august

28.07.2017
ANOFM organizează 156 de programe de formare profesională în august

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă  (ANOFM) a anunțat săptămâna aceasta faptul că pentru luna august are pregătite 156 de programe de formare profesională, la care speră că vor participa peste 2.800 de persoane.

Profesiile pentru care se vor organiza astfel de cursuri si numărul de locuri disponibile sunt lucrător in comerț  (341), bucătar  (221), ospătar  (190), agent de securitate (172) si lucrător în cultura plantelor (127).

ANOFM se așteaptă ca cel mai mare număr de participanți să se înregistreze în județele Vâlcea, București, Dâmbovița si Dolj.

Ultima statistică raportată de către ANOFM referitoare la șomaj, cea pentru luna mai 2017, a arătat faptul că 4.18 % din populația activă nu are o ocupație. În total, în România sunt înregistrate la ANFOM 367.161 de persoane care nu lucrează. Din aceștia, doar 67.676 mai primesc indemnizația de șomaj.

Ca si până acum, cel mai mare procent dintre șomeri, peste 82%, îl reprezintă persoanele care au cel mult studii profesionale. Cei mai mulți șomeri provin din mediul rural (peste 70%), iar județele care au cei mai mulți oameni fără ocupație sunt Vaslui, Teleorman, Galați si Buzău.

Despre meserii

Daniel P.